Cengiz Ünder

Ligue 1 Krallık Yarışı Son Haftaya Taşındı

Fransa Ligue 1’de son haftaya girilirken devam eden iki heyecan var, Nantes ve Auxerre arasındaki ligde kalma yarışı ve Kylian Mbappe ile Alexandre Lacazette arasındaki krallık yarışı. Ligde son hafta öncesinde Kylian Mbappe gol krallığı yarışında 28 golle lider, buna karşılık A. Lacazette ise 27 gole sahip ligde.

Ligue

Kylian Mbappe Kaçıyor, Lacazette Bırakmıyor

Paris Saint Germain takımı bu sene ligde şampiyon olsa da aslında kötü bir sezon geçirdi. Sezon başında Paris Saint Germain takımı ligin net favorisiydi. Ancak onlar için asıl hedef Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmaktı. Ancak Uefa Şampiyonlar Ligi’nde yine büyük bir hayal kırıklığı yaşadı takım ve çeyrek final bile göremeden elendi Paris Saint Germain.

Ligin ilk devresinde aslında namağlup liderdi Paris Saint Germain ve yorumcuların pek çoğu onlar için ligi erkenden bitirip Uefa Şampiyonlar Ligi’ne konsantre olurlar yorumlarını yapıyordu ama Dünya Kupası arasından çok kötü döndü Paris Saint Germain. Aslında Dünya Kupası Fransız kulübü adına harika geçmişti. İki büyük yıldızından Lionel Messi Arjantin ile Dünya Kupası şampiyonu olurken diğer yıldız Kylian Mbappe ise kupayı finalde kaybetmiş olsa da Dünya Kupası gol kralı olmayı başarmıştı. Ancak Dünya Kupası’nın Fransa Ligue 1’e yansıması çok başka şekilde oldu.

İki büyük yıldız da Dünya Kupası sonrası hem fiziksel yorgunluk hissediyordu hem de mental olarak deşarj olmuş durumdaydılar ve yeniden lige konsantre olmaları gerekiyordu. Tam bunu sağlıyorlardı ki bu kez de Uefa Şampiyonlar Ligi’nden elenince adeta dağıldı Paris Saint Germain takımı. Bu sırada Lionel Messi ile de sorunlar yaşadı kulüp. Arjantinli yıldız hakkında transfer haberleri çıkmaya başladı sezon sonu için. Paris Saint Germain takımı iyice dağılmıştı ki Kylian Mbappe bir anda ipleri eline aldı ve takımı sırtlamaya başladı. Ligin son dönemine girildiğinde üst üste goller atmaya başladı Kylian Mbappe ve hiçbir haftayı boş geçmedi.

Kylian Mbappe takımını sırtlarken ve neredeyse her maç gol atarken ona benzer performans veren bir isim daha vardı ligde; Alexandre Lacazette. Kylian Mbappe’nin Paris Saint Germain’de verdiği performansın bir benzerini A. Lacazette de Olimpik Lyon için verdi.

Ligue 1 Krallık Yarışında Son Raund

Ligin son haftasına girilirken krallık yarışında 1 gol avantaja sahip Kylian Mbappe ve son hafta da Lyon’a kıyasla daha kolay bir maça çıkıyor Paris Saint Germain. Dahası şampiyonluğu da alan takımın Kylian Mbappe’ye gol krallığı borcunun varlığından da bahsedilebilir. Zira şampiyonlukta en büyük pay sahibi kesinlikle genç Fransız yıldız. Paris Saint Germain sahasında Clermont takımını konuk ederken Lacazette ve arkadaşları ile Nice deplasmanına çıkacak. Nice ligin en az gol yiyen takımı. O sebeple son hafta öncesinde Kylian Mbappe daha avantajlı krallık yarışında.