Cengiz Ünder

Lille’in Unutulmazlarından: Yusuf Yazıcı

Fransa Ligue 1’de yakın tarihte efsanevi bir şampiyonluğa tanık olduk ve bu şampiyonluğun mimarlarından biri de tanıdık bir isimdi; Yusuf Yazıcı. Trabzonspor’un Türk futboluna armağan ettiği Yusuf Yazıcı, Lille’ın unutulmaz bir şampiyonluğa imza attığı 2020 2021 futbol sezonunda Mehmet Zeki Çelik ve Burak Yılmaz ile birlikte Lille formasını terletiyordu.

Yusuf Yazıcı

Yusuf Yazıcı Altyapı Ürünü

Yusuf Yazıcı, 29 Ocak 1997 tarihinde Trabzon’da doğdu. Futbol kariyerine Trabzonspor altyapısında başlayan solak oyuncu 2015 yılında A takıma yükseldi. Bu sırada henüz 18 yaşındaydı Yusuf. 2016 17 sezonundan itibaren takımın vazgeçilmezi olan Yusuf kısa sürede Avrupa kulüplerinin radarına girdi.2016 17 sezonunda 18 lig maçında forma giyen Yusuf 4 gol atarken 6 da asist yapmıştı. Bir sonraki sezonda ise 33 maçta forma giyen oyuncu 10 gol atıp 5 asiste imza attı. 2018 19 futbol sezonu ise 30 maçta 4 gol atıp 2 de gol pası verdi Yusuf Yazıcı.

Bu üç sezonun ardından Fransa’nın Lille kulübü 2019 yılının Ağustos ayında 13 milyon avro + bonuslarla kadrosuna kattı milli oyuncuyu. 2019 20 sezonunda Fransa Ligue 1‘de 18 maça çıkan milli oyuncu 1gol atarken 4 golün de pasını vermişti. Ayrıca Uefa Şampiyonlar Ligi’nde de 6 maçta forma giydi Yusuf ancak gol ya da asist üretemedi.

Efsane Lille Şampiyonluğu

2020 21 futbol sezonu ise hem Lille tarihinin hem de Yusuf Yazıcı’nın bireysel kariyerinin en önemli sezonlarından biriydi. Lille takımı, Fransa Ligue 1’de Paris Siant Germain’in üst üste 3 şampiyonluk kazanmasının ardından 4ç şampiyonluğunu engelleyerek sezonu şampiyon bitirmişti. Ve Yusuf Yazıcı da bu efsane şampiyonluk sırasında muhteşem bir performans ortaya koymuş, 32 lig maçında forma giyerken 7 gol atıp 4 de asist üretmişti. Ayrıca çok kritik maçlarda Burak Yılmaz ile beraber ileride harika işler yapmış, Burak ile birlikte Lille takımının en önemli hücum silahlarından birine dönüşmüştü. Bu sezon kendine has gol sevinci de tüm Lille takımı ve taraftarlarınca da benimsenen Yusuf Yazıcı, rüya gibi bir sezon yaşadı Lille takımı ile.

Bu muazzam başarı sonrası teknik direktör Galtier takımdan ayrılırken Yusuf Yazıcı da 2021 22 sezonunda düşüş yaşamış ve devre arasında da Rusya ligine kiralanmıştı. Lille takımı bu kiralama için 350 bin avro kazandı. Rusya’da golcü bir kimlik ortaya koyan Yusuf Yazıcı yarım sezonda 10 gol atmayı başarmıştı Rusya liginde CSKA Moskova forması ile.

2022 23 futbol sezonunda yaşadığı sakatlıkların da etkisi ile Lille kadrosunda düşünülmeyen Yusuf Yazıcı bu kez futbola başladığı yere, evi olan Trabzonspor’a kiralandı. Bu sezon Trabzonspor ile 13 lig maçına çıkan Yusuf yine bazı ufak sakatlıkalr yaşadı. Bu 13 maçta 3 gol atan Yusuf Yazıcı 1 de gol pası verdi.