Cengiz Ünder

Mehmet Zeki Çelik: Peri Masalı

Mehmet Zeki Çelik ismini artık herkes biliyor. Başarılı milli sağ bekimiz bugün İtalya’da Jose Mourinho’nun çalıştırdığı Roma takımında forma giymekte. Uzun yıllar başarılı bir şekilde Fransa’da Lille forması giyen oyuncu ayrıca Paris Saint Germain gibi bir takımın varlığına rağmen Lille ile Fransa şampiyonu da olmuştu.

Mehmet Zeki Çelik’i artık herkes tanıyor, ama bir dönem onun ismi Türk futbolseverlerce bu kadar bilinmezken sessiz sedasız Fransa’ya transfer olmuştu o. Ve o zaman kimse Mehmet Zeki Çelik’ten böyle bir kariyer beklemiyordu.

Mehmet Zeki Çelik

Mehmet Zeki Çelik Bursaspor Altyapısında Yetişti

Bir dönem Süper Lig’de şampiyon olan ve ülkemizi Uefa Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden, bugün ise TFF 2. Lig’de yer alan Bursaspor takımının altyapısından yetişen bir isim Mehmet Zeki Çelik. Bursaspor altyapısında yetişmiş olsa da Bursaspor’da hiç forma giymeden İstanbulspor tarafından transfer dilmiştir başarılı sağ bek. O dönem piyasa değeri 100 bin avro olarak tahmin edilen Mehmet Zeki Çelik için İstanbulspor takımı 1 milyon avro bonservis bedeli ödemiş ve bu bedel o dönemde bazı eleştirileri de beraberinde getirmişti. Ne var ki sonrasında bu bedelin karşılığını fazlasıyla alacaktı İstanbulspor takımı.

İstanbulspor forması ile 64 maça çıkan oyuncu 3 de gol kaydetme başarısını göstermişti. İstanbulspor formasını 2 sezon boyunca terleten oyuncu 2018 2019 futbol sezonu öncesinde Fransız futbol kulübü Lille tarafından 2.5 milyon avro bedelle satın alındı. O sırada İstanbulspor takımı TFF 1. Lig’de yer alıyordu ve böylesi bir transfer Süper Lig takımlarının bile pek de başarabildiği bir şey değildi.

2018-2019 sezonunda Lille formasıyla çıktığı 31 maçta 3 gol atarak takımının ligi 2. sırada tamamlayıp UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılmasına yardımcı oldu Mehmet Zeki Çelik. 2019-2020 sezonunda da Lille forması giymeye devam eden Çelik, takımının ligi 4. sırada tamamlamasında ve Fransa Kupası’nda yarı final oynamasında rol oynadı. Ayrıca UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale yükselme başarısı gösterdi takımı ile. Buraya kadar olan bölümü ile bil masal gibi bir kariyer aslında onunkisi ama çok daha fazlası var;

2020-2021 sezonunda da Lille’de forma giymeye devam eden Mehmet Zeki Çelik’in yanına Burak Yılmaz ve Yusuf Yazıcı da katıldı. O yıl Lille takımı Paris Saint Germain’in önünde Fransa Ligue 1 şampiyonluğunu kazandı.

Milli Takımın da Değişmezi

17 Şubat 1997 tarihinde Bursa şehrinin Yıldırım isimli ilçesinde doğan Mehmet Zeki Çelik, Lille kariyerine başladığından beri Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın da değişmez sağ beki konumunda. Futbol kariyeri boyunca hep sağ bek olarak forma giyen oyuncunun görevi milli takımda da değişmedi. Milli formayı 36 defa giyen oyuncu milli forma ile de 2 gol kaydetti.

Bu sezon başında 7 milyon avro bonservis bedeli ile İtalyan kulübü Roma‘ya katılan oyuncu kariyerine İtalya’da devam ediyor.