Cengiz Ünder

Marsilya 2 Maçtır Kazanamıyor

Fransa Ligi’nde sezonun en başarılı takımlarından biri olan Igor Tudor önderliğindeki Marsilya ligde oynadığı son iki maçını da kaybetti. Bu mağlubiyetlerin ardından ligdeki sıralamada da aşağı düşen Marsilya uzun süredir lig. 2.si olduğu Fransa League 1’de 4. sıraya geriledi.

Yeni İkinci Lorient Oldu

Ligde oynadığı 11 maçta 7 galibiyet alan Marsilya 2 maçı berabere bitirirken 2 maçtan da mağlubiyet ile ayrıldı. Bu iki mağlubiyet de son iki haftada geldi. Ligde ilk 9 hafta boyunca namağlup iki takımdan biri olarak kalmayı başarmıştı Marsilya takımı ki diğer yenilgisiz takım da zaten lider PSG’ydi. Marsilya’nın üst üste aldığı 2 yenilgi sonrasında kaybettiği 6 puanın ardından ligde 2. koltuğuna ise Lorient yerleşti. 11 maçta 8 galibiyet ve 2 beraberlik adam takım 26 puanla, lider PSG’nin 3 puan arkasında konumlandı. Marsilya’nın sıra kaybedişi yerini Lorient‘e kaptırmakla sınırlı kalmadı. Ligde 3. sıraya da Lens takımı çıktı. Bu sezon Fransa League 1’de harika bir performans gösteren Lens 11 maç sonunda 7 galibiyet elde ederken 3 maçı da berabere bitirerek 24 puan topladı. Ligde 4. sıraya gerileyen Igor Tudor’un takımı ise lider PSG’nin 6, ikinci Lorient’in 3, üçüncü sıradaki Lens takımının ise 1 puan gerisinde kaldı.

Marsilya ligde ilk olarak karşılaştıkları sırada lig sonuncusu olan Ajaccio’ya kendi sahasında 2 1 yenildi. Bu hafta sonunda ise deplasmanda PSG’ye 1 0 mağlup oldu. Elbette ki PSG güçlü kadrosu, sınırsız diye tabir edilebilecek bütçesi ve geniş rotasyonu ile Fransa Ligi’nin tartışmasız favorisi ve PSG deplasmanında yenildiği için hiçbir takıma ya da hocaya ciddi eleştiriler gelmez ki buna dünyanın en büyük takımları da dahil aslında. Marsilya asıl darbeyi bu hafta sonu oynadığı PSG maçında değil, geçen hafta oynadığı Ajaccio maçında aldı. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde harika bir galibiyet de alınmış, grupta tekrar iddialı konuma gelinmişken içeride oynanan ve üstelik de 1 0 öne geçilen maçta lig sonuncusuna karşı 2 1 mağlup olmak Marsilya’nın asla yapmaması gereken bir hataydı. Böyle bir hatanın gelmesinin ardından da ligdeki konumun kaybedilmesi haliyle çok doğal bir sonuçtu.

Marsilya

Marsilya Lens ile Karşılaşacak

Marsilya’nın önünde Ajaccio faciasını unutturmak için önemli bir şans var aslında. Ligin 3.sü Lens ile 22 Ekim’de kendi sahasında karşılaşacak Marsilya takımı. Maçı kazanması halinde ligde bir üst sıraya yükselecek Marsilya ve dahası Lorient de bu hafta deplasmana gideceği için lig 2.liği konusunda da hayli önemli bir maç lens maçı. PSG’nin olduğu bir ligde liderlik hedefi güzel bir hayal sadece ama 2.lik her iddialı takım için asıl hedef. Ve bu hedefe ulaşmak konusunda çok ciddi bir sınav verecek bu hafta Igor Tudor ve ekibi.