Cengiz Ünder

Marsilya Şampiyonlar Ligi’nde Kayıp

Ligde fırtına gibi esen, oynadığı 7 maçta sadece bir kez berabere kalıp da hiç mağlubiyet yüzü görmeyen Igor Tudor yönetimindeki Marsilya aynı başarıyı UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarında gösteremedi. Oynadığı iki maçta galibiyet ya da beraberlik alarak puan çıkarmayı başaramayan takım, bu iki maç sonunda henüz gol atma başarısı da gösteremedi. Oysaki Fransa Ligi’nde ilk yedi hafta sonunda oynadığı tüm maçlarda gol atmayı başardı Marsilya takımı.

Marsilya

Marsilya Avrupa’da Neden Yok?

Igor Tudor, Türk futbolseverlerin gayet yakından tanıdığı, ülkemizde daha önce Karabük ve Galatasaray’da çalışmış bir teknik adam. Karabükspor’daki performansıyla herkesin takdirini toplamış, çok koşan, çok dirençli bir takım yaratmıştı Hırvat teknik adam. Bu yaptıkları ile henüz neredeyse kariyerinin başındayken Galatasaray’da teknik adamlık koltuğuna oturmuştu kendisi. Sezona Galatasaray ile çok hızlı bir giriş yapan Igor Tudor çok koşan, çok pres yapan, topa adeta saldıran bir takım izletmişti sarı kırmızılı seyircilere ilk haftalarda. Ancak büyük diye tabir edilen maçların gelmesi iel birlikte işler bir anda değişiklik göstermeye başlamıştı.

Büyük maçlarda alınan kötü sonuçlarla birlikte Galatasaray takımı ve camiası moral motivasyon olarak da ciddi bir düşüş yaşamış, sonrasında da ilk haftalardaki öz güvenli ve güçlü oyun yerini silik bir oyuna bırakmış, Hırvat teknik adam Igor Tudor da korkak olmakla itham edilmeye başlanmıştı. Sonrasında da Igor Tudor’un Galatasaray kariyeri son bulmuştu zaten.

Galatasaray kariyeri sonrasında İtalya Ligi’nde Verona takımının başına geçer Igor Tudor, alt sıralardan aldığı Verona ile çok başarılı maçlar çıkardı. Hem aldığı skorlar, topladığı puanlar hem de oynattığı zevkli oyunla 2021 22 futbol sezonunda İtalya’nın en çok dikkat çeken teknik adamlarından biri oldu ve bu sezonun başında da Marsilya’ya geldi.

Igor Tudor’un Marsilya serüveninin başlangıcı sancılıydı aslında. Oyuncularla arasında ciddi iletişim sorunları yaşayan Tudor, ligin başlayıp da sahada alınan iyi sonuçlar sayesinde ligin başındaki kaos ortamı bir anda kayboldu ve Fransa spor basını sadece Marsilya’nın başarılarını konuşur oldu. Tottenham deplasmanından 2 0’lık mağlubiyetle dönülmesi bile pek üzerinde durulacak bir konu değildi zira Marsilya o maçı zaten 10 kişi tamamlamış ve golleri de sahada 10 kişiyken yemişti.

Igor Tudor Marsilya

Eintracht Frankfurt Maçı Endişe Yarattı

Marsilya takımı Tottenham maçının ardından da kazanmaya devam etti. Ancak içeride oynanan ve mutlak 3 puan alınması planlanan Eintracht Frankfurt maçının 1 0 kaybedilmesi ve üstelik bu kez maç sırasında sahada 10 kişi kalmak gibi şanssız bir durumun da yaşanmadan böyle bir skorun ortaya çıkması Marsilya camiasında endişe yarattı. Igor Tudor’un tıpkı geçmişte olduğu gibi büyük maçları yönetemiyor mu sorusu şu an Marsilya taraftarlarının ilk gündemi. Sorunun cevabını görebilmek için ise biraz daha beklememiz gerekiyor.