Cengiz Ünder

Marsilya’nın Abdülkadir Ömür İlgisi

Bu sezon başında kadrosuna kattığı Cengiz Ünder’in performansından referansla yeni Türk yetenekleri de kadrosuna katmak konusunda girişimleri bulunan Marsilya, Kerem Aktürkoğlu dışında bir oyuncuya daha kancayı takmış durumda. Trabzonspor altyapısından yetişen ve burada gösterdiği performansla birlikte Avrupa devlerinin ilgisini çeken Abdülkadir Ömür’ü listeye alan Fransız temsilcisi, Trabzonspor’un İstanbul’da oynayacağı Fenerbahçe maçında genç oyuncuyu izleyecek.

Gözlemcilik

Bu sezonun başında İtalyan temsilcisi Roma’dan transfer ettiği Cengiz Ünder’in performansından büyük ölçüde memnun kalan Marsilya, 24 yaşındaki oyuncunun performansından referansla Türkiye pazarında yer alan oyunculara kancayı taktı.

UEFA Avrupa Ligi’nde aynı grupta yer aldığı Galatasaray’ın altyapısından yetişen Bartuğ Elmaz ile sezon sonuna söz kesen Mavi Beyazlı ekip, Galatasaray’ın en etkili silahı olan Kerem Aktürkoğlu’nu da izleme listesine almıştı.

Bununla birlikte Marsilya’nın oyuncu izleme ağı sadece Galatasaray’dan ibaret değil gibi görünüyor. Fransız temsilcisi, Trabzonspor’un altyapısından yetişen ve A Takıma çıktığı ilk dönemde gösterdiği performansla birlikte Avrupa devlerinin dikkatini çeken Abdülkadir Ömür’ü izleme kararı aldı.

Bu sezon Süper Lig’de koşar adım şampiyonluğa giden Trabzonspor’un ligin 28’inci haftasında oynayacağı Fenerbahçe maçına gözlemci gönderen Cengiz Ünder’in takımı, gözlemci raporundan memnun kaldı.

Cengiz Ünder’in performansının yanı sıra geçtiğimiz sezon mucizevi bir şampiyonluğa imza atan Lille’de oynayan Türk oyuncuların performansı da Fransız futbol insanlarını etkilemişe benziyor.

Bartuğ Elmaz Tamam

Galatasaray altyapısından yetişen ve son dönemlerde tartışmaların odağındaki isimlerinden biri olan Bartuğ Elmaz ile de net anlaşmaya vardı.

Mavi Beyazlı takım sezonun ilk yarısında da genç oyuncuyla temasa geçmiş ve o dönem deyim yerindeyse bir söz kesilmişti. Ancak o dakikadan sonra pek fazla bir haber basına yansımamış ve konu amiyane tabirle havada kalmıştı.

Basına yansıyan son haberlere göre iki taraf arasında net bir şekilde anlaşma sağlandı. Galatasaray’da bu sezon büyüyen tartışmaların odağındaki isimlerden biri olan Bartuğ Elmaz, gelecek sezonlarda Sarı Kırmızılı kulüpte forma giyme şansının yüksek olmadığını düşünerek takımdan ayrılma konusunda ısrarcı davranmıştı.

Oyuncuyla alakalı bu tartışmalarda taraftarlar ve bazı yöneticilerse Mustafa Kapı’yı örnek göstermişlerdi. Hatırlanacağı üzere benzer durumları yaşayan Mustafa Kapı da Lille altyapısına transfer olmuş ancak Fransız temsilcisinde hiç beğenilmediği için Adana Demirspor ile anlaşma sağlamak zorunda kalmıştı.

Bu bağlamda tartışmalar devam edecek gibi görünüyor. Ancak Marsilya’nın hem Bartuğ Elmaz hem de Abdülkadir Ömür konusunda ısrarcı davranmasında hem Fransa’da forma giyen Türk oyuncuların başarılarının hem de Cengiz Ünder’in hakkının verilmesi gerektiği kesin.