Cengiz Ünder

Monaco Ligin En Formda Takımı

Fransa Ligue 1’de Dünya Kupası arasından sonra lider PSG ciddi bir düşüş yaşarken sezona kötü başlayan Monaco ise adeta uçuşa geçti. Kırmızı beyazlı ekip şu anda Fransa Ligue 1’in en formda takımı durumunda ve bu form onları zirve takipçisi durumuna getirdi.

Sezon Başında Monaco İkincilik Adayıydı

2022 2023 futbol sezonu başlarken Monaco takımı Fransa Ligue 1’in en pahalı kadrolarından birine sahipti ve bu sebeple de ligde ikincilik için en önemli aday olarak onlar gösteriliyordu. Bu söylem kulağa biraz garaip geliyor olabilir, farkındayız ama Fransa futbolunda ve Ligue 1’de bir PSG gerçeği var. En yakın rakibinin iki katı kadar pahalı bir kadroya; Lionel Messi, Kylian Mbappe ve Neymar’dan oluşan bir hücum hattına sahip PSG. Lionel Messi’nin son Dünya Kupası’nın kazanan Arjantin’in 10 numarası olması ve en değerli oyuncu seçilmesini, hücumun diğer ismi Kylian Mbappe’nin ise Dünya Kupası gol kralı olmasını göz önüne alırsanız bu hücum hattının ne kadar korkutucu ve görkemli olduğunu zaten anlamış olursunuz.

Monaco

Fransa Ligue 1 başlarken aradaki bu ekonomik güç ve kadro kalitesi farkı sebebiyle PSG şampiyonluğun doğal favorisi olarak gösteriliyor. Bu sene başlarken de herkes PSG’nin ligi şampiyon tamamlayacağından neredeyse emindi ve ikincinin kim olacağı düşünülüyordu. İkincilik için de en büyük iki aday Cengiz Ünder‘in formasını giydiği Olimpik Marsilya ile ligin en değerli kadrolarından birine sahip olan Monaco takımıydı. Fakat sezon başladığında Monaco beklentilerin çok altında kaldı. Bir arada ilk 10 sıranın bile dışındaydı kırmızı beyazlı ekip. PSG ise kendisinden beklenildiği gibi ligi ilk haftadan itibaren adeta süpürmeye başlamıştı ve Dünya Kupası sebebiyle Fransa Ligue 1 olması gerekenden daha önce devre arasına girdiğinde PSG liderlik koltuğunda namağlup olarak oturuyordu.

Dünya Kupası Sonrası PSG’nin Çöküşü

Dünya Kupası Arjantin’in şampiyonluğu ile tamamlandıktan sonra pek çok Avrupa ligi gibi Ligue 1 de yeniden start aldı. Dünya Kupası arası öncesinde tek bir mağlubiyet dahi almayan PSG ise şimdiye kadar tam 3 kez mağlup oldu. Bu mağlubiyetlerden sonuncusu ise ligin ikinci devresine fırtına gibi giren Monaco karşısındaydı. Monaco, güçlü rakibinin 3 1 ile geçerken ligde üst süte 4. galibiyetini almış oldu ve bu galibiyetle de üçüncü sıraya kadar çıkıp lider PSG ile de arasındaki puan farkını 5’e düşürdü.

Monaco takımı, PSG galibiyeti sonrasında da Avrupa kupası maçına çıktı. Zorlu Almanya deplasmanında Leverkusen karşısına çıkan Monaco son 15 dakikasına 2 1 geride girdiği maçta 75. dakikada bulduğu golle eşitliği sağlayıp uzatma dakikalarında da galibiyete uzanmayı başardı. Dönüşünde de Brest’i deplasmanda 2 1 ile mağlup etmeyi başaran Monaco’nun önünde şimdi ise Leverkusen maçının rövanşı bulunuyor.