Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Geçiş Sürecinde

Fransa’yı Uefa Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek takımlardan biri olan Olimpik Marsilya hazırlık maçlarında aldığı kötü sonuçlar ve oynadığı etkisiz futbolla endişe yarattı. Geçen sezon Ligue 1’i 3. sırada tamamlayan takım Uefa Şampiyonlar Ligi’ne katılım hakkı elde etmişti. Sezon başında hoca değiştiren takımın geçiş sürecinde olması sebebi ile biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu savunanlar olsa da Olimpik Marsilya taraftarı oldukça endişeli mevcut durum karşısında.

4 4 2

Igor Tudor Yerine Marcelino Geldi

Olimpik Marsilya bu sezon yine hoca değiştirdi. Yine diyoruz çünkü geçen sezonda da aynısını yapmıştı Fransız kulübü. 2021 – 2022 futbol sezonunda ligi 2. sırada tamamlayan takım 2022 – 2023 futbol sezonu öncesinde hoca değişikliğine giderek Şilili hocası J. Samapoli ile yolları ayırıp takımın başına Hırvat teknik adam ıgor Tudor’u getirmişti. Şilili çalıştırıcı ile 4 3 3 oynayan ve bu formasyonla ra ligi 2. sırada tamamlayan takımı devralan Igor Tudor, üçlü savunmaya dönmüş, 3 4 2 1 oynatmaya başlamıştı Olimpik Marsilya takımını. Bu değişiklik başta oyuncular tarafından oldukça yadırgandı. Aralarında milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in de olduğu bir grup futbolcunun üçlü oynamak istemedikleri iddia edildi. Sezona oldukça sıkıntılı başladı yani geçen sezon başında da Olimpik Marsilya ama sonrasında gelen iyi skorların ardından bu tartışmalar unutuldu ve sezon boyu büyük övgüler aldı Igor Tudor’un takımı.

Igor Tudor önderliğindeki Olimpik Marsilya sezon boyu iyi bir performans ortaya koysa da kritik maçlarda istediği skorları alamadı ve Uefa Şampiyonlar Ligi grubunu son sırada tamamlayıp da Avrupa’ya erken veda ederken ligde de Lens ile girdiği 2.lik mücadelesini kaybederek Fransa Ligue 1’i 3. sırada tamamladı. Aslında Olimpik Marsilya’nın Igor Tudor ile devam etmesi bekleniyordu ama ligin sonlarında Olimpik Marsilya ve Hırvat çalıştırıcı Igor Tudor ortak bir kararla 2023 – 2024 sezonunda devam etmeyeceklerini duyurdular. Böylece Fransız kulübü son üç sezonda üç farklı teknik adam ile çalışmak durumunda kaldı. Fransız kulübünde Igor Tudor’dan boşalan teknik adamlık koltuğuna İspanyol çalıştırıcı Marcelino getirildi.

Olimpik

Olimpik Marsilya Dörtlüye Dönüyor

Takımın yeni teknik direktörü Marcelino kariyeri boyunca sıklıkla 4 4 2’yi tercih etmiş bir teknik adam. Aslında bu sene hazırlık döneminde Olimpik Marsilya’nın yaşadığı zorluğun temel sebebi de bu. Son 3 sezonda üçüncü kez hoca değiştiren takımda hoca ile birlikte her seferinde sistem de değişti, çünkü son üç teknik adamın üçü de ayrı ekollerden gelen hocalar. J. Sampaoli 4 3 3 sistemi ve hücumcu bir oyun anlayışına sahipken Igor Tudor ise üçlü savunma ve geçiş hücumu oynatıyordu. Marsilya’da bu sene göreve gelen İspanyol çalıştırıcı Marcelino ise 4 4 2 ve set hücumu tercih eden bir isim. Bu sebeple de şu an Marsilya bir geçiş sürecinde ve hazırlık maçlarında oldukça bocalıyor.