Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Ne Uzadı Ne Kısaldı

Fransa Ligue 1’de sezon başında hoca değişikliğine giden ve takımın başına Igor Tudor’u getiren Olimpik Marsilya takımının ligi üçüncü bitirmesi kesinleşti. Geçen sene ise ligi hemen hemen aynı puanla 2. sırada bitirmişti Marsilya takımı. Dolayısı ile genel tabloya bakınca bu hoca değişikliğinin Marsilya’ya çok da bir şey katmadığını söylemek mümkün. Olimpik Marsilya için bu sene kötülerdi demek haksızlık olur elbette ama geçen seneye kıyasla daha iyilerdi demek de epey zor.

Olimpik Marsilya

Son İki Sezondaki Olimpik Marsilya

Sezon başında Şilili teknik adam Jorge Sampaoli ile yollarını ayırıp Hırvat teknik adam Igor Tudor’u takımın başına getirmişti Marsilya takımı. Jorge Sampaoli ile 4 3 3 oynayan takım Igor Tudor ile birlikte üçlü savunmaya dönerek 3 4 2 1 oynamaya başlamıştı. Marsilya takımı yeni hocası ile birlikte oynadığı oyun yapısını komple değiştirdi. Dörtlü savunmadan üçlü savunmaya dönülmesi bir yana, kanatsız bir oyun yapısı benimsendi. Geçen sene de kazanılan toplarda hızlı hücum deniyordu Marsilya ve bir anlam geçiş oyunu oynuyordu. Igor Tudor ile de buna devam edildi diyebiliriz. Oyun planı haricinde istatistiksel olarak ele alalım Olimpik Marsilya takımını;

Olimpik Marsilya takımı geçen sezon Ligue 1’de Jorge Sampaoli yönetiminde 38 maçta 21 galibiyet alırken 8 de beraberlik elde etti ve 71 puan topladı. Geçen sene şampiyon olan Paris Saint Germain ile 86 puanla bitirmişti ligi. Bu sene ligde 3. olması son hafta öncesinde kesinleşen olimpik Marsilya’nın 22 galibiyet ve 7 beraberlikle 73 puanı var. Şampiyon Paris Saint Germain ise 85 puan topladı. Henüz ligin son haftası oynanmamış olsa da Olimpik Marsilya’nın bu sene geçen seneden tek farkı bir galibiyet fazla almış olması. Lider ile arasındaki puan farkı hemen hemen aynı yine geçen sene ile. Geçen sezon ligde Lens gibi bir takım olmadığından ligi 2. bitirmişti Marsilya.

Geride kalan sezonda ligde 70 puan barajını geçen iki takım vardı, bu sene ise üç takım var. Lens de bu sene 70 puan barajını geçti ve bu yüzden Marsilya ligi 2. değil 3. sırada tamamladı.

Igor Tudor Marsilya

Gol Sayıları

Olimpik Marsilya bu sezon 67 gol atarken kalesinde ise 39 gol gördü. Geçen sezon ise 63 gol atan takım kalesinde 38 gol görmüştü. Atılan ve yenilen gollerde de hemen hemen geçen sezona benzer bir performans ortaya koydu Igor Tudor’un takımı. Geçen sezon ligi + 25 averajla tamamlayan Marsilya bu sezon ise ligin son haftası öncesinde + 28 averaja sahip.

Igor Tudor taraftarlar tarafından sevilen bir isim, Jorge Sampaoli’yi de seviyordu Marsilya taraftarı ama her iki hoca da belirli bir eşiği atlayamamış gibi görünüyor. Yine de önümüzdeki sene muhtemelen Tudor ile devam edecektir Marsilya takımı.