Cengiz Ünder

Valeciennes Kabus Oldu

Le Havre bu sezon ligdeki üçüncü yenilgisini yine Valeciennes karşısında aldı. Yine diyoruz çünkü Le Havre ligde ilk yenilgisini de yine Valeciennes karşısında almıştı.

Fransa Ligue 2’de sezonun büyük bölümünü lider götüren ve son haftalara girilirken Ligue 1’e yükselmesine kesin gözüyle bakılan Le Havre son haftalarda düşüş yaşıyor. Son oynadığı maçta da Valciennes’e mağlup olan Le Havre bu sezonki 3. mağlubiyetini aldı.

Valeciennes

Le Havre Çıktı Deniliyordu

Le Havre bu sene sadece Fransa Ligue’nin değil tüm Avrupa’nın en dikkat çekici takımlarından biri oldu. Çok genç bir kadroya sahip olan takım gol yememesi ile ünlüydü. Ama bu son iki haftada değişti. Son iki haftada 2 kez mağlup olan takım kalesinde de bu 2 maç sonunda 3 gol görürken hiç gol atamadı.

Le Havre önce Annecy deplasmanında 1- 0 mağlup oldu. Maçta rakibindne çok daha iyi oynayan lider Le Havre bir türlü golü bulmayı başaramadı. 50. dakikada kalesinde golü gören Le Havre bu dakikadan sonra baskısını iyice artırdıysa da aradığı golü bulamadı ve sahadan 1 – 0 yenik ayrıldı. Bu maçta ayrıca Le Havre’de Jamal Thiare 90. dakikada kırmızı kart gördü ve oyundan atıldı. Bu maçta yediği gol Le Havre takımının bu sezon kalesinde gördüğü 16. gol oldu 35 maç sonunda ve bu mağlubiyet de liderin bu sene aldığı 2. mağlubiyetti.

Le Havre takımı 2 gün önce sahasında konuk ettiği Valeciennes’i yense bitime 2 hafta kalan Ligue 1’e yükselmeyi garantilemiş olacaktı ve o durumda 26 Mayıs’ta oynayacağı Bastia deplasmanı ise bir anlamda formaliteye dönecekti ama Valeciennes karşısında bir kez daha istediği sonucu alamayan Le Havre, Bastia maçını kritik bir hale getirmiş oldu böylece.

Valeciennes İlk Yarıda da Kazanmıştı

Bu sezon ligde 36 hafta sonunda sadece 3 kez mağlup edilebildi Le Havre takımı ve bu mağlubiyetlerden iki tanesini Valeciennes karşısında aldı lider Le Havre. Ligin ilk yarısında oynanan maçta rakibine deplasmanda 1 – 0 boyun eğer Le Havre, ligin ikinci yarısındaki rövanşı da kaybetti. Valeciennes’ı kendi evinde konuk eden lider Le Havre, henüz 7. dakikada penaltıdan yediği golle 1 – 0 yenik duruma düştü. Golden sonra oyun üstünlüğünü tamamen eline alan ev sahibi Le Havre buna karşılık girdiği pozisyonları değerlendiremedi. Zaten sezon boyunca da başarısını hücumuna değil hem savunmasına borçlu oldu Le Havre ve bu maçta erken yediği gol onları hücum oynamak zorunda bıraktı.

İlk yarı 1 – 0 bitse belki ikinci yarıda işler farklı olabilirdi ama ilk yarının son dakikasında Valeciennes bir gol daha buldu ve ikinci yarıda Le Havre maçtan ümidi kesmiş olarak sahaya çıktı zaten. Maçı 2 – 0 kazanan Valeciennes bu sene 3. yenilgisini tattırdı Le Havre’ye.