Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Yine Düşüşte

Fransa Ligue 1’de mücadele eden ve milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in de formasını giydiği Olimpik Marsilya son haftalarda maç kazanamamaya başladı. Ligde oynadığı son 4 maçın 3 tanesinde berabere kalan Olimpik Marsilya bu puan kayıpları sonrasında da ligde 2.lik koltuğunu Lens’e kaptırdı. Dördüncü sıradaki Monaco ile de arasındaki puan farkı 3’e düşen Igor Tudor’un takımı, şampiyonluk hayal ettiği sezonda 3.lük koltuğunu da kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Olimpik Marsilya

Olimpik Marsilya Sezona Harika Başlamıştı

2022 23 futbol sezonu başında takımı Hırvat teknik adam Igor Tudor’a emanet eden Olimpik Marsilya bu değişikliğin ardından bazı sorunlar yaşamıştı. Takımdaki oyuncuların Igor Tudor’un sisteminin oynamak istemedikleri iddiası yaz boyunca Fransa spor kamuoyunu oldukça meşgul etmişti. Hatta iddialar o kadar büyüktü ki oyuncuların yönetime Igor Tudor ile çalışmak istemediklerini bildirdikleri bile yazılıp çizilmiş, takım kaptanı D. Payet ile Hırvat çalıştırıcının kava ettiği de uzun süre konuşulmuştu.

Sezona bu dedikodular altında başlayan takım buna rağmen muazzam bir performans ortaya koydu. Ligin en zor gol yiyen takımlarından birine dönüşen Olimpik Marsilya’nın bileğini ilk 9 hafta boyunca kimse bükemedi. Bu anlamda ligde Paris Saint Germain ile birlikte namağlup olarak 10. haftaya gelebilen tek takımdı Marsilya kulübü. 10. haftada ise şoke edici bir mağlubiyet aldılar ve lig sonuncusuna üstelik de kendi sahalarında ve 1 0 öne geçtikleri maçta 2 1 mağlup oldular. Marsilya’da o maçla başlayan düşüş devam etti ve ilk 9 hafta boyunca lider Paris Saint Germain’i kovalayan takım sonrasında ligin ilk devresini 4. sırada tamamladı.

Ligue 1’de ikinci devreye de tıpkı ilk devre gibi harika başladı Olimpik Marsilya ve yeniden 2. sıraya çıktı. Ligin ikinci yarısında berbat bir performans ortaya koyan ve üst üste puan kayıpları yaşayan Paris Saint Germain’in bu performansı Marsilya taraftarına şampiyonluk hayalleri kurdurtmaya başlamıştı ki Marsilya, tıpkı ilk devredeki gibi, yeniden düşüş yaşamaya başladı.

RC Strasbourg Maçı İle Başladı

Marsilya belki de kendisini şampiyon yapabilecek olan maçta sahasında Paris Saint Germain’e çok kolay bir şekilde 3 0 kaybetti evinde. Bu mağlubiyetin ardından Paris Saint Germain de moral buldu ve tekrar ayağa kalktı bir anlamda. Bu maç sonrasında Annecy karşısında penaltı atışları ile Fransa Kupası’ndan da elendi Marsilya. Bu elenme sonrasında Rennes takımını deplasmanda 1 0 mağlup etmeyi başaran Marsilya asıl şoke edici sonucu RC Strasbourg deplasmanında 2 2 berabere kalarak aldı. Bir deplasman beraberliği elbette normal karşılanabilir ama o maçta Marsilya 2 0 öndeydi ve rakip de 30. dakikadan itibaren 10 kişiydi. Buna rağmen 88. ve 89. dakikalarda üst süte yediği iki golle o deplasmanda 2 puan bıraktı Olimpik Marsilya. Puan kayıpları geçen hafta Montpellier bu hafta ise Lorient karşısında devam etti Marsilya’da.