Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya’nın Yeni Transferleri

Bu sezon bir kez daha hoca değişikliğine giden ve takımın başına İspanyol çalıştırıcı Marcelino’yu getiren Olimpik Marsilya transferlere de devam ediyor. Marsilya takımı son üç sezonda üç farklı hoca ile çalışmayı seçti, haliyle her gelen teknik adam da kendi oyun planına göre kurguladı kadroyu. Bu da Marsilya’nın istikrar yakalamasına engel oldu.

Pierre Emerick Aubameyang Olimpik Marsilya

Jorge Samapoli İle Başladı

Olimpik Marsilya takımı 2021 – 2022 futbol sezonuna Şilili teknik adam J. Sampaoli ile başladı. 4 3 3 ile oldukça hücumcu bir futbol oynayan Fransız takımı sezon başında milli oyuncumuz Cengiz Ünder‘i İtalya’nın Roma kulübünden kiraladı Marsilya ve Cengiz Ünder o sezon Avrupa kariyerinin istatiksel anlamda en verimli sezonunu yaşadı Fransız kulübü ile. Sezon boyunca 4 3 3’ün kenar forveti olarak oynayan Cengiz Ünder’den çok memnun olan Fransız kulübü, Roma’dan Cengiz Ünder’in bonservisini 8 milyon avroya satın aldı. 2022 – 2023 futbol sezonu başında Jorge Sampaoli yerine Igor Tudor’u getirmişti takımın başına Fransız kulübü.

Aslında Jorge Sampaoli ile iyi bir sezon geçirmiş ve ligi 2. sırada tamamlamıştı Marsilya. Ancak karşılıklı anlaşarak Şilili teknik adamla yolları ayırdılar ve Igor Tudor ile anlaştılar. Igor Tudor da kendi düzenini oturttu ve kendi transferlerini yaptı. Marsilya takımı geride kalan sezonda da fena bir performans ortaya koymadı ve ligi 3. sırada tamamladı ama puan olarak bir önceki sezona kıyasla daha fazla puan topladı. Buna rağmen Marsilya yönetimi karşılıklı anlaşarak Igor Tudor ile de yollarını ayırdı ve takımın başına İspanyol çalıştırıcı Marcelino geldi. Marcelino ile oyun planı bir kez daha değişti ve Fransız takımı 4 4 2’ye döndü. Tabii bu değişiklik beraberin yeni transferleri de getirdi.

Olimpik Marsilya 7 Transfer Yaptı

Bu sezon Marcelino önderliğinde lige hazırlanan takım şimdiye kadar 7 futbolcuya imza attırdı ve toplamda 37.5 milyon avro bonservis bedeli ödedi. 25 yaşındaki Ismaïla Sarr 13 milyon avro bonservis bedeli ile bu senenin şimdiye kadarki en pahalı transferi oldu Olimpik Marsilya takımı için. İngiliz kulübü Watford’dan transfer edildi Ismaïla Sarr. Tıpkı Ismaïla Sarr gibi yine 13 milyon avro bonservis bedeli ödenerek kadroya katılan bir diğer isim ise 25 yaşındaki sol bek Renan Lodi oldu. İspanya’dan A. Madrid takımından alındı Brezilyalı sol bek.

Geride bıraktığımız sezon kiralık olarak Marsilya forması giyen Ruslan Malinovskyi da 10 milyon avroya Marsilya’ya transfer oldu. Geoffrey Kondogbia için de yine A. Madrid’e 8 milyon avro ödedi Fransız kulübü. 26 yaşında olan ve geçen sezon yine kiralık olarak Olimpik Marsilya forması giyen Amine Harit de 5 milyon avro bonservisle kadroya katıldı. 28 yaşındaki İspanyol kaleci Rubén Blanco için 1.5 milyon avro ödeyen Marsilya, son olarak da 34 yaşındaki Pierre Emerick Aubameyang‘ı bonservissiz olarak kadroya kattı. Fransız kulübünde transfer çalışmaları devam etmekte.