Cengiz Ünder

Paris Saint Germain Her Şeyi İstiyor

Fransa Ligue 1’in en güçlü ekibi olan Paris Saint Germain 2023 – 2024 futbol sezonunda oynayacağı 3 kupanın 3’ünü de istiyor. Ligue 1’i 2022 – 2023 sezonunda şampiyon tamamlayan Paris Saint Germain, buna rağmen hocası Christophe Galtier ile yollarını ayırdı ve takımın başına İspanyol teknik adam Luis Enrique’yi getirdi. İspanyol teknik adamdan üç kupayı da talep etti Paris Saint Germain yönetimi ve İspanyol çalıştırıcı da istediği transferlerin olması halinde 3 yıl içerisinde Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanma garantisi verdi.

Asıl Hedef Uefa Şampiyonlar Ligi

Paris Saint Germain, Arap sermayesine geçtiğinden beri transfere inanılmaz paralar harcadı bu zamana kadar. Kulübü satın alan Arap sermayesi ilk andan itibaren hedef olarak Avrupa’nın bir numaralı kupası olan Uefa Şampiyonlar Ligi‘ni koydu. Ancak bu zamana kadar ne yaptılarsa yine de Avrupa’nın kulüpler bazındaki bu bir numaralı kupasına ulaşmayı başaramadı. Hemen hemen her sene kadrosuna dünyaca ünlü bir isim katan Paris Saint Germain, özellikle Lionel Messi’yi kadroya kattığında artık çok istediği bu kupaya kavuşacak yorumları yapılmıştı.

Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri kabul edilen Lionel Messi, iki sezon önce Barcelona’dan ayrılıp ve Paris Saint Germain kulübüne imza atmıştı. O dönem ekonomik sıkıntılar yaşayan Barcelona kulübü, Lionel Messi’nin ücretini ödeyemeyeceği için Arjantinli yıldızla yollarını ayırma kararı almıştı. Paris Saint Germain de Neymar ve Kylian Mbappe’nin yanında Arjantinli süper yıldızı da katarak kağıt üzerinde korkunç bir hücum hattı kurdu ve o dönem hiçbir takım bu üçlünün karşısında duramaz deniliyordu. Ancak bu müthiş hücum hattına rağmen istenilen başarılar yine gelmedi Fransız kulübünde.

Bu zamana kadar sadece oyuncu kadrosu olarak değil teknik adam konusunda da dünyanın en iyileri ile çalıştı Paris Saint Germain kulübü. Geçen sezonun başında takımın başına Lille’i şampiyon yapan Chrsitophe Galtier’i getirmişti. Fransız teknik adam Lille ile mucizevi bir şampiyonluk kazanmıştı ve o takımda üç de Türk oyuncu yer alırken özellikle de Burak Yılmaz ortaya koyduğu performansla şampiyonlukta kilit rol oynamıştı. Bu sezon takımın başına getirilen Christophe Galtier takımı şampiyon yaptı belki ama Uefa Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final bile göremeden son 16 turunda Avrupa’ya veda edince sezon sonu kendisi ile de yollar ayrıldı.

Paris Saint Germain

Paris Saint Germain Transfer Politikasını Değiştirdi

Bu sezona kadar yıldızları takımına toplayan Fransız kulübü bu sezon Luis Enrique ile birlikte bu politikasını da değiştirme kararı aldı. Lionel Messi ile bile sözleşme uzatmayan Fransız kulübü buna karşılık Neymar ve Kylian Mbappe’yi kadrosunda tuttu ama bu kez yanlarına kendini ispatlamış dünya yıldızları yerine yüksek potansiyelli genç ve takım oyununa yatkın isimlere yöneldi. Tabii bu transferde az para harcayacakları anlamına da gelmiyor. PSG yine sezonun transferde en hızlı takımlarından biri durumunda.