Cengiz Ünder

Ruslan Malinovskyi Olimpik Marsilya’da

Transferlere devam eden Fransız kulübü Olimpik Marsilya bir transferi daha bitirdi ve Ruslan Malinovskyi Marsilya takımına katıldı. 30 yaşındaki orta saha oyuncusu geride kalan 2022 – 2023 futbol sezonunda kiralık olarak Olimpik Marsilya forması giymişti.

Ruslan Malinovskyi İlk Devre Serie A’daydı

Geçen sezonu Olimpik Marsilya forması ile tamamlayan Ruslan Malinovskyi, ligin ikinci devresinde kiralanmıştı Fransız kulübüne. 2022 – 2023 futbol sezonunun ilk devresini ise İtalya Serie A’da Atalanta forması ile geçirmişti Ukraynalı orta saha oyuncusu. 2023 yılının Ocak ayında takıma katılan oyuncu 20 lig maçında forma şansı bulmuş ve 1 gol atarken 1 de asist yapmıştı. O dönem takımın başında olan Igor Tudor’un devre arasında transferini istediği oyuncunun bonservisinin alınması pek de beklenmiyordu aslında çünkü bu sezonun başında hoca değişikliğine gitti Olimpik Marsilya takımı ve İspanyol çalıştırıcı Marcelino, Olimpik Marsilya’nın yeni teknik direktörü oldu. Bu değişiklik son 3 yılda 3. farklı teknik adamın görev başına gelmesiydi Olimpik Marsilya takımı için.

Olimpik Marsilya, Türk futbolseverlerin de nispeten yakından takip ettiği bir takım son iki sezondur, çünkü milli oyuncumuz Cengiz Ünder de 2021 – 2022 futbol sezonundan beri Olimpik Marsilya forması giymekte. 2021 -2022 sezonu başında Roma’dan kiralandığında milli oyuncu, takımın başında o dönem Şilili teknik adam Jorge Sampaoli vardı. 4 3 3 sisteminde Cengiz Ünder‘i sağ kenar forvet olarak kullanan Şilili çalıştırıcı, oyuncumuzdan büyük verim almış ve o sezonun sonunda da Cengiz Ünder’in bonservisini satın almıştı Olimpik Marsilya takımı. Ancak 2022 – 2023 futbol sezonu başında Şilili çalıştırıcı ile yollar ayrıldı ve takımın başında Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı bir isim olan Hırvat teknik direktör Igor Tudor getirildi. Bilindiği gibi ülkemizde daha önce Galatasaray’ı da çalıştırmış biri isimdi kendisi.

Hırvat çalıştırıcının üçlü savunmaya dönerek takımına 3 4 2 1 oynatması başta Cengiz Ünder’i çok zorladı ama ligin ikinci yarısı ile birlikte Cengiz Ünder, Hırvat teknik adamın sistemine uyum sağladı ve Igor Tudor’un vazgeçilmezlerinden oldu. Igor Tudor’un bir başka vazgeçemediği isim ise devre arasından Atalanta’dan kiralık olarak kadroya katılan Ruslan Malinovskyi oldu ligin ikinci devresinde.

Ruslan Malinovskyi

Marcelino da İstedi

Marcelino da İstedi 2023 – 2024 sezonuna yeni bir hoca ile giriş yaptı Olimpik Marsilya takımı ve İspanyol çalıştırıcı Marcelino ile anlaştı. Igor Tudor takımın başında kalsaydı Ruslan Malinovskyi’yi çok büyük ihtimalle kadroya isteyecekti zaten ama hoca değişikliğinin ardından Ukraynalı oyuncu pek kimsenin aklına gelmiyordu. Olimpik Marsilya’nın geçen sezona ait maçlarını izleyen yeni teknik adam Marcelino Ruslan Malinovskyi için yönetime verdiği raporda alınabiliyorsa alınsın dedi. Bunun üzerine de Fransız kulübü Atalanta ile temasa geçti ve 30 yaşındaki oyuncunun bonservisini 15 milyon avroya almayı başardı.