Cengiz Ünder

Jean Onana Beşiktaş’a Doğru

Transferin suskun takımı Beşiktaş Kamerunlu oyuncu Jean Onana ile büyük ölçüde anlaşmaya vardı ve oyuncuyu İstanbul’a getirmek için hazırlıklara başladı. Kamerunlu oyuncu Fransa Ligue 1’de 2022 – 2023 futbol sezonunda muazzam bir performans ortaya koyan Lens takımında forma giyen bir isim. Lens gerçekten de geride bıraktığımız 2022 – 2023 futbol sezonunda sadece Fransa’nın değil Avrupa’nın en çok konuşulan takımlarından biri olmayı başardı.

Lens Fransa Ligi’nde Şampiyonluk Mücadelesi Verdi

Fransa Ligue 1 2022 – 2023 futbol sezonuna başlarken hiç kimse Lens’in adını şampiyonluk adayları arasında saymıyordu. Sezon başında en büyük şampiyonluk adayı hiç şüphe yok ki yine Paris Saint Germain’di. Neymar, Lionel Messi ve Kylian Mbappe’den oluşan hücum hattını durdurabilecek bir savunmayı bırakın Ligue 1’de dünyada bile bulamazsınız deniliyordu. Diğer takımların Paris Saint Germain’in arkasından lig 2.si olabilmek için mücadele edecekleri düşünülüyordu. Bu takımlar Monaco, Olimpik Marsilya, Lille, Lyon gibi takımlardı. Lens bir orta sıra takımı olarak görülüyordu ama sezon başladığından öngörülerden farklı bazı şeyler vardı yeşil sahada.

Paris Saint Germain beklenildiği gibi ligi domine etmeye başladı ve ilk 10 hafta boyunca da mağlup olmadı. Onun gibi namağlup giden ikinci takım ise Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya oldu. Ligde ilk iki sırayı bu takımlar alırken bu iki takımı takip eden ise Ne Lille, ne Olimpik Lyon ne de Monaco’ydu. Sezon başında kimsenin adını anmadığı Lens ligin 3.süydü ve sezonun ilk yarısı boyunca bunun sürdürülebilir bir şey olmadığı iddia edildi Lens için ama Lens’in durmaya niyeti yoktu. İlk yarıdaki bu muazzam performansı ikinci yarıda da sürdürdü Lens ve hem iç sahada hem de deplasmanda harika bir oyun ortaya koydu. O kadar ki yenilmez denilen Paris Saint Germain’i üstelik de harika bir futbolla yenmeyi başardı.

Lens’in bu istikrarlı performansı sezon sonuna kadar sürdü. Paris Saint Germain deplasmanında 10 kişi kalmasalar belki de şampiyon bile olabilirlerdi ama ligi 2. sırada tamamladı Lens. Bu Lens için muazzam bir başarıydı. Bugün adı Beşiktaş ile anılan Jean Onanan, Lens’in geçen sezonki as oyuncularından biri değildi.

Jean Onana

Jean Onana 21 Maçta Oynadı

Geride bıraktığımız 2022 – 2023 futbol sezonunda toplam 21 maçta forma giydi Jean Onana. Bu 21 maçın pek çoğunda sonradan oyuna dahil oldu Kamerunlu oyuncu. 21 maç sonunda gol ya da asist üretemezken toplamda 3 sarı kart gördü Jean Onanan.

Asıl mevkii defansif orta saha olan oyuncu gerektiğinde stoper ya da direkt orta saha olarak da forma giyebiliyor. 1.89 cm boyundaki oyuncu güçlü fiziği ve mücadeleci yapısı ile öne çıkan bir isim. Tekniği sınırlı olan oyuncu hava toplarına ise çok hakim bir futbolcu.