Cengiz Ünder

RC Lens Paraya Doydu

Fransa Ligue 1’de muhteşem bir sezonu geride bırakan RC Lens, sezonun ardından transfer dönemi performansı ile de adından söz ettiriyor. RC Lens şimdiye kadar kasasına tam 72 milyon avro para koydu. Bu bonservis getirisi için 3 oyuncusu ile vedalaşan Fransız kulübü kendi aldığı oyunculara ise 30 milyon avro harcadı ve toplamda tam 42 milyon avro net kar elde etti şimdiye kadar transferde.

RC LENS

RC Lens Rekor Kırdı

2022 – 2023 futbol sezonunu Ligue 1’de şampiyon Paris Saint Germain’in arkasında 2. sırada tamamlayan RC Lens, sezonun kendisi adına en iyi futbolcusu olan Lois Openda’yı Bundesliga takımlarından RB Leipzig’e sattı. Bu transfer için tam 40 milyon avro bonservis geliri elde etti Fransız kulübü. Fransız kulübünün tarihinde daha önce böyle bir bonservis getirisi bulunmuyor. Lois Openda, 40 milyon avroluk bonservis bedeli getirisi ile RC Lens kulübünün tarihine geçti.

23 yaşındaki Belçikalı forvetten böyle bir rekor bekleniyordu aslında. Geride kalan sezonun başında Belçika’nın Club Brugge kulübünden 15 milyon avro bonservis bedeli ile transfer edilmişti genç oyuncu. Böylelikle bir senede değerini neredeyse üçe katlamış oldu Lois Openda.

2022 – 2023 futbol sezonunda Fransa Ligue 1’de RC Lens’in oynadığı tüm maçlarda forma giydi Belçikalı golcü oyuncu. Bu 38 maçta 21 gol atıp 4 de asist yaparak 25 gole direkt katkı sundu. Lens takımı sezonu 68 golle kapatırken bu gollerin 21 tanesini tek başına atan Belçikalı genç yıldız takımının attığı toplam golün üçte birinin sahibi oldu böylece.

Sadece formasını giydiği Lens takımının değil Ligue 1’in en iyi forvetlerinden biri olarak kendisini kabul ettiren Lois Openda’nın Lens tarihinin en yüksek bedelli satışına imza atması beklenen bir durumdu. Oyuncuya İtalya’dan da çok ciddi teklifler vardı ve otoriteler onun en az 30 milyon avroya takımdan ayrılacağını söylüyordu. Transfer yarışının galibi Alman kulübü RB Leipzig oldu. Yeni kulübü ile 5 yıllık bir sözleşme imzaladı Belçikalı oyuncu.

Takımdan ayrılan bir diğer isimse 28 yaşındaki orta saha oyuncusu Seko Mohamed Fofana oldu. 28 yaşındaki Fildişi asıllı Fransız oyuncunun yeni adresi Arap yarımadası olurken Fransız kulübünün kasasına bu transferden tam 30 milyon avro girdi.

Beşiktaş’a Da Bir Transfer

Henüz resmi imza atılmasa da artık herkesin bittiğini söylediği bir transfer daha var Lens takımında ve bu kez oyuncunun adresi de Türkiye. Üç büyükler arasında transferin suskun takımı Beşiktaş, Lens’in 23 yalındaki Kamerunlu orta saha oyuncusu ile artık anlaşmaya vardı. İmza için Türkiye’ye gelmesi beklenen J. Onana için Beşiktaş kulübünün Fransız takımına 6 milyon avro bonservis bedeli ödeyeceği öğrenildi. Oyuncu Beşiktaş ile henüz resmi imza atmamış olsa da Fransa kaynaklı haberlerde bu transferin de bittiği söyleniyor.