Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya’da Forvet Kalmadı

Fransız kulübü Olimpik Marsilya, Cengiz Ünder’in de formasını giymesi sebebi ile Türk futbolseverlerin de oldukça yakından takip ettiği bir kulüp. Fransa Ligue 1’de mücadele eden takım geride kalan sezonu 3. sırada tamamlayarak Uefa Şampiyonlar Ligi’ne katılım hakkı kazanmıştı.

Üç Senede Üç Hoca

Cengiz Ünder 2021 – 2022 futbol sezonunda katılmıştı Olimpik Marsilya kadrosuna. O dönem bonservisi Roma’da olan milli oyuncuyu kiralık olarak kadrosuna katmıştı Fransız kulübü. O sezon takımın başında Şilili teknik adam J. Sampaoli vardı. Sampaoli önderliğinde 4 3 3 ‘oynayan takımda milli oyuncumuz Cengiz Ünder de sağ kenar forvet olarak çok başarılı maçlar çıkarmış ve kendi bireysel kariyerinde en verimli Avrupa sezonunu geride bırakmıştı. Bu performansından ardından Fransız takımı milli oyuncumuzun bonservisinin Roma kulübünden aldı ve Cengiz Ünder Olimpik Marsilya’nın oyuncusu oldu.

Cengiz Ünder’i kötü bir sürpriz bekliyordu Fransa Ligue 1’de. Bir önceki sezonu lig 2. olarak tamamlayan ve Uefa Şampiyonlar Ligi’ne katılım hakkı elde eden takım hoca değişikliğine gitti ve takımın başına Hırvat çalıştırıcı Igor Tudor’u getirdi. Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı bir isimdi Igor Tudor. Ülkemizde Karabük ve Galatasaray takımlarını çalıştıran Hırvat teknik adam üçlü savunma oynatması ile bilinen bir isimdi. Olimpik Marsilya için de bu farklı olmadı ve Hırvat çalıştırıcı takımın başına gelir gelmez sistemi değiştirerek 3 4 2 1’e döndü. Bu formasyonda kanat forvete yer olmadığından oldukça zorlandı başlarda Cengiz Ünder hatta takımdan ayrılacağı bile iddia edildi milli oyuncunun.

Geride kalan 2022 – 2023 futbol sezonunun ikinci yarısında Cengiz Ünder, Igor Tudor‘un sistemine uyum sağladı ve ikinci devrede, ilk devreye kıyasla çok daha iyi bir performans ortaya koyunca takımdan ayrılacağı haberleri de bir anda kesildi. Igor Tudor’un takımın bütün oyuncular skor katkısı verdiler neredeyse ama Igor Tudor forvet olarak sıklıkla Luis Suarez’i tercih etti.

Olimpik Marsilya takımı 2023 – 2024 futbol sezonuna başlarken bir kez daha hoca değişikliğine gitti ve takımın başına bu kez İspanyol çalıştırıcı Marcelino getirildi. Eski takımlarında genelde 4 4 2 oynatan Marcelino’nun aynı şeyi burada da yapması bekleniyor ancak ufak bir sorun var Olimpik Marsilya takımında. Takımda halihazırda santrfor olarak sadece Vitinha kaldı.

Olimpik

Olimpik Marsilya Luis Suarez’i Sattı

Geçen sezon Olimpik Marsilya’nın forvet bölgesinde A. Sanchez ile beraber en çok forma bulan isim Kolombiyalı Luis Suarez’di. Ancak ikinci devrede Luiz Suarez’i İspanya’ya kiraladı. Bu sezonun başında ise bonservisi ile birlikte gönderildi Luis Suarez. Oysaki geçtiğimiz sezona Marsilya forması ile oldukça iyi başlamıştı Luis Saurez. Ancak bu sezon onunla devam etmeyen Olimpik Marsilya takımından A. Sanchez de ayrılınca takımda tek bir forvet kaldı. Yani Marcelino şu an 4 4 2 oynamak istese elinde forvet yok İspanyol çalıştırıcının.