Cengiz Ünder

Atalanta Cengiz İçin Resmen Devrede

İtalya’nın önemli kulüplerinden Atalanta milli oyuncumuz Cengiz Ünder için resmen devreye girdi ve oyuncumuzu istedi. Atalanta Cengiz karşılığında Fransa’nın Marsilya kulübüne Ruslan Malonovsky’i önerdi. Bu teklif Marsilya tarafından kabul edilmemiş olsa da Atalanta Cengiz Ünder konusunda oldukça ısrarcı ve diğer yandan oyuncuyu Galatasaray’ın da istediği biliniyor.

Igor Tudor Cengiz’in Sürelerini Azalttı

Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda Marsilya formasıyla çok başarılı işler yapan Cengiz Ünder Ligde çıktığı 32 maçta 10 gole imza atmayı başarmıştı. Sezon başında teknik direktör değişikliğine giden Marsilya takımı takımın başına Türkiye’den de yakından tanıdığımız Hırvat teknik adam Igor Tudor’u getirdi. Türkiye’deki Karabükspor ve Galatasaray deneyimlerinin ardından İtalya’da kariyerine devam eden Igor Tudor, Verone ile çok başarılı işler yapmış ve Marsilya yönetiminin dikkatini çekmişti. Geniş yetkilerle Marsilya’nın başına geçen Igor Tudor iletişim konusundaki yetersizliğini burada da sergilemiş ve kısa sürede bazı oyuncularla ciddi sorunlar yaşamış, geçen yıl takımın kaptanı ve en önemli oyuncusu olan Payet ile kavga ettiği iddia edilmişti ki Payet 2 haftası geride kalan Fransa liginde Marsilya formasıyla henüz ilk 11 ile tanışamadı.

Igor Tudor Cengiz Ünder konusunda ise beklenenden farklı davrandı. Çıkan dedikodulara göre Igor Tudor’un Cengiz Ünder’i kadroda düşünmediği söyleniyordu ama iki haftası geride klan Fransa liginde Cengiz Ünder iki maça da ilk 11’de çıktı. Ne var ki oyuncumuzun süreleri geçen yıla göre bir hayli kısaldı. Ligin açılış maçında kendi sahasında Riems karşısına çıkan Marsilya’da Cengiz Ünder ilk 11’de sahaya çıktı ve 61. dakikada sahada kaldı. Ligin ikinci maçında ise Brest deplasmanında sahaya yine ilk 11’de çıkan Cengiz Ünder bu kez ise devre arasında oyundan alındı. Cengiz Ünder’in sıradaki lig maçı olan Nantes karşısında ise ilk 11’de başlanması beklenmiyor.

atalanta gasperini

Atalanta Cengiz Ünder’i Nerede Oynatacak?

Cengiz konusunda ısrarcı olduğu söylenen Atalanta ile ilgili olarak da bir soru işareti mevcut. Bugün Cengiz’in Marsilya’da zorlanmasının temel nedeni Marsilya’nın üçlü savunma anlayışı. Cengiz üçlü hücum hattına sahip takımların kanat forveti olarak parlamış bir isim. Yani Cengiz özünde aslında bir forvet, bir striker değil am bir forvet. Oysaki Igor Tudor ondan forvet arkasındaki iki adamdan biri olmasını istiyor ve arkasına çizgiyi alamayan Cengiz kanatta verdiği verimi burada veremiyor. Ve şu an Cengiz Ünder’i çok isteyen Atalanta da tıpkı Marsilya gibi üçlü savunma anlayışına sahip bir takım. Bu durumda bu transferin gerçekleşmesi halinde Cengiz Ünder’in Atalanta’daki rolü konusunda da zorlanması yüksek ihtimal. Fakat burada başka bir detay var; Atalanta hocası Gasperini tam bir taktik dehası ve o Cengiz’i bu kadar istiyorsa mutlaka bir bildiği vardır. Cengiz için yapılan ilk teklif reddedilmiş olsa da Atalanta’dan bir hamle daha gelmesi bekleniyor.