Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Süreleri Azalıyor

Geçen sezon Marsilya forması ile kendisi adına çok verimli bir sezon geçiren Cengiz Ünder’in süreleri takımın başına sezon başında gelen Hırvat teknik adam Igor Tudor ile birlikte azalmaya başladı. Bunda en büyük etken Igor Tudor’un oyun planı sebebiyle Cengiz’in saha içerisinde değişen rolü ve ondan olan beklentiler.

Cengiz Ünder'in süreleri

Igor Tudor Cengiz’i Kenarda Kullanmıyor

Marsilya’nın sezon başında takımı emanet ettiği Igor Tudor Türkiye’de daha önce Karagümrük ve Galatasaray’ı da çalıştırdığından Türk futbolseverlere yabancı bir isim değil. Hırvat teknik adamın alametifarikası ise üçlü savunma ve tempolu kenar oyuncuları. Igor Tudor, Marsilya’nın başına geçer geçmez direkt olarak üçlü savunmaya dönmüştü. Hatta bu dönüş, öncesinde sürekli dörtlü oynayan savunma oyuncuları ile Payet gibi 4 3 3’ün kenar forvetlerinde yer alan oyuncuları bir hayli rahatsız etmiş ve bu rahatsızlık takım içerisinde ciddi bir huzursuzluğa da neden olmuştu. Çünkü oyuncular üçlü savunma konusundaki fikirlerini Igor Tudor ile paylaşmak istediklerinde fikirleri adeta duvara toslamış ve Igor Tudor oyunculara işlerine bakmalarını gerektiğini söylemişti.

Hem Üçlü savunma ısrarından, hem antrenman programından hem de Igor Tudor’un kendilerine karşı olan tavırlarından ve iletişimsizlikten yakınan bazı oyuncular takım kaptanı Payet önderliğinde bu rahatsızlıklarını yönetime iletmişler bir anlamda Hırvat teknik adamı şikayet etmişler ve iddialara göre hocanın gönderilmesini istemişlerdi. Ama Marsilya yönetimi hocadan yana tavır koyunca oyuncuların bu arzusu sonuçsuz kaldı. Bunun devamında da Payet kendini yedek kulübesinde buldu. Oyuncuların bu isyanında adı geçmese de aslında Igor Tudor’un sisteminin olumsuz etkilediği oyunculardan birisi de Marsilya’daki temsilcimiz Cengiz Ünder’di. Zira oyuncumuz tıpkı Payet gibi 4 3 3 ‘te ileri üçlünün kanatlarında görev yapmakta ve böyle verimli olmaktaydı.

Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Süreleri 2. Maçta Azaldı

Igor Tudor Cengiz Ünder’e işte bu rolde yani forvet arkasında yer veriyor. Fransa Ligi’nde henüz sadece 2 hafta geride kaldı ve Igor Tudor’un Marsilya’sı bu iki maçta 4 puan topladı. Igor Tudor bu iki maça da ilk 11’de milli oyuncumuz Cengiz Ünder ile çıktı. Bu başta kulağa iyi bir haber gibi gelse de aslında hikayenin devamı o kadar da iyi olmadı zira Igor Tudor iki maçta da Cengiz’i oyundan aldı. Üstelik ilk maçta 61. dakikada sahadan alınan Cengiz, ikinci maçta Brest deplasmanında devre arasında oyundan alındı. Yani Cengiz Ünder’in süreleri ilk iki maç baz alındığında azaldı. Cengiz Ünder, Tudor’un kendisine biçtiği role bir an önce uyum sağlayamazsa formasını tamamen de kaybedebilir gibi görünüyor.