Cengiz Ünder

Fransa Ligi ve Marsilya

Fransa Ligi’nde 2 hafta geride kaldı ve takımların form durumları, kadro ve oyun kaliteleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Fransa Ligi PSG’nin son yıllarda her zaman favori olduğu bir lig olmakla birlikte Monaco, Lyon, Lille ve Marsilya da her zaman ligin iddialı takımları arasında yer almaktalar. Bu sene de benzer bir tablo var gibi duruyor. Ancak Cengiz Ünder sebebiyle bizler Marsilya ile biraz daha yakından ilgiliyiz bu sene. Marsilya ilk hafta büyük beğeni toplamışken Brest deplasmanındaki performansı ise beklentileri karşılamaktan uzaktı.

Fransa Ligi

Igor Tudor’un Marsilya’sı

Geçtiğimiz sezonda Fransa Ligi 4 3 3 oynayan bir Marsilya izlemişti. Hem Cengiz Ünder’in oynadığı takım olması sebebiyle hem de Uefa Avrupa Ligi’nde Galatasaray ile aynı grupta olmaları vesilesiyle geçen yılki Marsilya ile bu yıl Igor Tudor’un Marsilya’sını kıyaslamak ve daha sağlıklı çıkarımlar yapmak mümkün.

Igor Tudor’un takımının oyunu enlemesine daha geniş alanda oynamak istediği göze çarpan ilk farklılık, tabii formasyon değişikliğinin ana fark olduğunu söylemeye lüzum yok bu noktada. Tudor’un oyun boyunu enlemesine genişletme arzusu elbette ki kanatları kullanmak istemesi. Üçlü oynayan teknik adamın bu noktada çok verimli ve eforlu çizgi oyuncularına ihtiyacı var. Şu ana kadar ligde oynanan iki maçta da kenar oyuncuların yaptıkları ya da yapmak istedikleri Hırvat teknik adamın oyun mantalitesini net olarak ortaya koydu. Oyun boyu konusunda bir önceki teknik adam Şilili Jorge Sampaoli ile benzer bir anlayışa sahip olan Igor Tudor savunmayı nispeten önde kuruyor; ancak hemen belirtmek gerekiyor ki oyun boyunu enlemesine genişleten Igor Tudor istediği presi yaptırabilmek için zaten savunmayı öne çıkarmak zorunda, aksi durumda oyuncular arasındaki mesafe çok açılacağından pres asla Tudor’un istediği, hayal ettiği sonuçları doğurmayacak. Sampaoli ise oyun boyunu hem enlemesine hem de boylamasına daraltıyordu.

Cengiz ünder tudor

Cengiz Ünder’in Durumu

Cengiz Ünder, Igor Tudor ile yeni rolüne alışmaya çalışıyor. Daha önce ileri üçlüde kanat forvet olarak görev alan ve skor odaklı oynayan Cengiz Ünder artık forvet arkasında konumlanıyor. Ancak top rakipteyken Igor Tudor ondan bir orta saha oyuncusu gibi savunma bekliyor. İşte bu nokta Cengiz Ünder’in şimdilik pek de başarabildiği bir görev gibi gözükmedi. Zira kariyeri boyunca hep kanat forvet olarak görev alan milli oyuncu çizgiye basmak ve içeri girerek oynamayı daha çok seviyor. Ayrıca kanat forvet oynarken savunması gereken alan daha sınırlı bir alan. Şimdi ise top rakipteyken daha fazla efor sarf etmek ve daha geniş bir alanı kontrol etmek zorunda Cengiz Ünder. Hücumda da artık mekanikleştirdiği ters ayakla içeri girip şut atma silahını mutlaka çeşitlendirmek zorunda.

Görünen o ki Igor Tudor üçlü savunma ve oyun anlayışını değiştirmeyecek. Bu durumda Cengiz Ünder oyun anlayışını değiştirmek zorunda, aksi durumda değişen Cengiz Ünder’in kendisi olabilir.