Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Yerini Kaybeder mi?

Sezona teknik direktör değişikliği ile başlayan Marsilya’da göreve gelen Igor Tudor bir anda Marsilya’yı Fransa spor basınının birinci gündem maddesi yapmıştı. Henüz herhangi bir maça çıkmadan, bir basın toplantısı bile düzenlemeden bunu yapmasını sağlayan olan takımdaki bazı oyuncularla yaşadığı iddia edilen sorunlardı. 2021 22 futbol sezonunda takımın önemli oyuncularından bazısını kadroda düşünmediği iddia edilen ve bu oyuncuların gönderilmesini istediği söylenen Igor Tudor’un ismini verdiği oyuncular arasında Cengiz Ünder de var dedikodusu Türk spor kamuoyunu da uzun süre meşgul etmişti.

Bu iddialın temel çıkış kaynağı ise Igor Tudor’un sürekli 4’lü savunma oynayan ve tamamen buna alışmış olan Marsilya’yı üçlü savunmaya döndürmek istemesi ve pek çok oyuncunun görev yeri ve tanımının da değişecek olmasıydı. Kariyeri boyunca kanat forvet olarak oynamış olan Cengiz Ünder’in Tudor’un sisteminde yeri olmadığı ve bu sebeple de geçen sezon kariyerinin en parlak performanslarından birini sergileyen milli oyuncumuzun Marsilya’dan ayrılabileceği yazılıp çizilmişti.

Cengiz Ünder İlk Maça İlk 11 Çıktı

Marsilya için ligin ilk maçı gelip çattığında sahaya çıkacak kadro ve sahadaki oyun konusundaki merak had safhaya ulaşmıştı. Igor Tudor ile takımın yıldızı ve kaptanı Dimitri Payet’in arasının açık olduğu iddia ediliyordu. Reims karşısına beklendiği gibi üçlü savunma ile çıkan Tudor, diğer yandan çift forvet iddialarını ise karşılıksız bırakmış ve maça ileride sadece Milik’i konumlandırarak başlamıştı. 3 4 2 1 diye tanımlanabilecek bir dizilişle sahaya yarına Igor Tudor’un Marsilya’sında milli oyuncumuz Cengiz Ünder de forvet arkasındaki iki adamdan biriydi.

Reims karşısında Marsilya ve Tudor adeta gövde gösterisi yaparken maç sonunda skor tabelası Marsilya lehine 4 1’i gösteriyordu. İlk düdükten itibaren boğucu bir presle rakibi Reims’e sahayı adeta dar eden Marsilya takımında Cengiz Ünder 60 dakika boyunca sahadaydı. Dakikalar 61’i gösterdiğinde Igor Tudor tarafından kenara alınan oyuncumuz sahada çıkarken skor 2 0 Marsilya lehineydi.

Reims maçında tutuk bir oyun ortaya koyduğu söylenen oyuncumuzun bir sonraki maçta yedek kalabileceği de Türk spor kamuoyunda iddia edildi.

Cengiz Ünder Tudor

Kolay Vazgeçmez

Oysaki çok kabaca bir yorum olsa da Cengiz Ünder’in sahada olduğu 60 dakikada Marsilya 2 0 öndeyken Cenginz Ünder oyundan alındıktan sonra oynanan 30 dakikanın maç skoru 2 1’di. Elbette başka pek çok değişken mevcut ve tüm resmi Cengiz Ünder üzerinden açıklayamayız ancak iddia edildiği gibi Cengiz Ünder hücumda o kadar da etkisiz değildi, dahası savunmada ise görevini eksiksiz yaptı.

Hücum presin Igor Tudor’un hücum silahlarından biri olduğu ve Hırvat hocanın oyununun bir parçası olduğu düşünüldüğünde Cengiz Ünder 60 dakika boyunca hocanın planına gayet uygun bir oyun karakteri ortaya koydu. Dolayısıyla skor üretmemiş olsa da Igor Tudor’un Cengiz Ünder’i kızağa çekme ihtimali söylenildiği kadar yüksek olmayabilir aslında.