Cengiz Ünder

Brest Maçında Üçlü Savunma ile Devam

Büyük tartışmaların ardından çıkılan ilk lig maçında Reims karşısında adeta gövde gösterisi yapan Igor Tudor’un öğrencileri ligin ikinci maçında Brest deplasmanına konuk olacaklar. Igor Tudor ilk geldiğinde ciddi tartışmaların fitilini ateşleyen üçlü savunma kurgusu ise Brest maçında da aynen sahada olacak.

Ligin ilk maçında Lens deplasmanından 3 2 mağlup olarak sezona kötü bir giriş yapan Brest’in Igor Tudor’un üçlü savunma anlayışına karşı kendi evinde nasıl bir hücum planı geliştireceği ve olası etkili bir palanda da Igor Tudor’un buna cevap verip veremeyeceği merak ediliyor. Zira Lens deplasmanında 3 0 yenik duruma düşmesine rağmen 65. dakikadan sonra üstelik de 3. golü yemesinin hemen ardından etkili bir hücum oyunu oynayarak maça ağırlığını koyan Brest bulduğu iki golle maçın sonlarına doğru Lens’e korkulu anlar yaşatmıştı.

Brest Rakip Olamaz

Marsilya’nın Reims karşısındaki oyununu gören otoriteler ise Brest’in Marsilya’nın üçlü savunma anlayışını test etmek için doğru bir rakip olamayacağı görüşündeler. Marsilya’nın asıl sınavını PSG, Lyon gibi takımlara karşı vereceğini düşünen yorumcular o maçlara kadar da üçlü savunmanın handikapları yaşanmazsa o maçların sonuçlarından bağımsız olarak üçlü savunmanın yerleştiği başka bir ifade ile Igor Tudor‘un rüştünü ispatladığının kabul edileceğini ifade ettiler.

Genel tabloya bakıldığında Marsilyalı bazı oyuncularla girdiği savaştan Igor Tudor galip çıkmış gibi görünüyor. Bilindiği üzere Igor Tudor takımın başına geçtikten sonra üçlü oynayacağını takım açıklamış ama bu açıklama takımdaki bazı oyuncuların tepkisini çekmiş ve oyuncular da Igor Tudor’a üçlü oynamak istemediklerini belirtmişlerdi. Igor Tudor ise oyuncuların bu karşı çıkışına çok sert bir tepki göstererek kimseye fikrini sormadığını söylemişti. Ardından takım kaptanı Payet, oyuncuların hem Tudor’un tavırlarından hem de yoğun antrenman programından duydukları rahatsızlığı Tudor’a iletmek istedi Igor Tudor Payet’in bu girişimine de çok sert tepki verince Payet de aynı tondan karşılık vermiş ve Payet’in başını çektiği bir grup oyuncu ile Marsilya’nın çiçeği burnundaki teknik direktörü Igor Tudor arasında ipler iyice gerilmişti. Bunun sonucu olarak da geçen sezon takımın en önemli oyuncusu konumundaki Payet, ligin ilk maçında, Reims karşısında yedek kalmış ve maça ancak son 15 dakikada dahil olabilmişti.

Brest

Tudor Brest’e Hazırlanıyor.

Igor Tudor’un takımdaki hakimiyetini daha da artırmak ve seyirciyi tamamen arkasına almak için ligin ilk deplasman maçı olan Brest maçına da en az Reims maçı kadar önem verdiği ve o maçta da farklı galibiyetin peşinde olacağı düşünülüyor. Reims maçı ile eli fazlasıyla güçlenen Tudor’un olası bir Brest galibiyeti ile birlikte takımın tek patronu olduğunu ispatlayacağı ve tüm çatlak seslerin kesileceği düşünülüyor. Mevcut durumda takımdan ayrılmayı düşünen Dimitri Payet’in bile takım sahada böyle devam ederse geri adım atmasına kesin gözüyle bakılıyor.