Cengiz Ünder

Marsilya Brest Karşısına Çıkıyor

Fransa Ligi’nin açılış haftasında Igor Tudor önderliğinde ilk resmi maçına çıkan Marsilya, maçtan 4 1 galip ayrılarak Fransa Ligi’ne 3 puanla başlamayı başarmıştı. Bu maçta milli oyuncumuz Cengiz Ünder de sahaya ilk 11’de çıkmıştı. Reims karşısında 60 dakikada sahada kalan Cengiz Ünder, Igor Tudor tarafından 62. dakikada sahadan alınmıştı.

Marsilya

İki Takımın İlk Hafta Durumu

Ligin ilk haftasının ardından takımların mevcut durumla hakkında da yorumcular da ve taraftarlarda net fikirler oluşmaya başladı. Sezona büyük tartışmalar ve çalkantılar eşliğinde Marsilya beklenenin tam tersine çok güçlü bir oyun ve kompakt bir yapıyla Reims takımını adeta sahadan sildi ve her iki yarıda da bulduğu 2 golle Reims ağlarına tam 4 gol bıraktı.

Marsilya’nın ligin ikinci haftasında deplasmanda konuk olacağı Brest ise ilk maçında Lens deplasmanına çıktı. Maça çok kötü başlayan Brest takımı ilk yarıyı 1 0 mağlup kapattı. İkinci yarıda da sahadaki görüntü pek değişmedi ve 62. dakikada Lens 2 0 öne geçti. Bu golden sadece 3 dakika sonra da Florian Stoca hem kendisinin hem de takımının 3ç. Golünü atarak Lens’i Brest karşısında 3 0 öne geçirdi. Golün ardından yapılan santranın hemen arkasından gelişen pozisyonda Hari Belkebia golü bularak skoru 3 1 getirdi. 82. dakikada bir penaltı kazanan Brest onu da gole çevirmeyi bildi ve skor 3 2 oldu ancak kalan dakikalarda kendisine puan ya da puanlar getirecek golleri bulamadı Brest ve Fransa Ligi’nin açılış haftasında sahadan mağlup ayrıldı.

Marsilya Maçın Favorisi

Hem Brest’in hem de Marsilya’nın ilk hafta oynadığı maçlar ve ortaya koydukları performanslar; attıkları ve yedikleri goller düşünüldüğünde bu maçın favorisi net olarak Marsilya. Brest için söylenebilecek tek olumlu yan geçen hafta Lens karşısında 3 0 geriye düşülmesine rağmen oyundan kopulmaması ve bir şekilde skorun 3 2’ye getirilebilmesi. Ancak aynı maçta Lens’in çok kolay pozisyona girebildiği ve fazla zorlanmadan skoru 3 0’a getirildiğini de unutmamak gerekiyor. Marsilya ise Reims karşısında maçın ilk anından itibaren boğucu bir pres tercih etti ve aktif dinlenme yaptığı bölümler haricinde bu baskıyı maç boyu sürdürdü. Böyle bir baskı karşısında Brest’in buna karşı durabilme ihtimali yok denecek kadar az görünüyor. Bu sebeple maçın net favorisi Marsilya olarak gösteriliyor.

Elbette hiçbir maç oynanmadan kazanılmaz anacak geride kalan ilk hafta maçlarının ardından Marsilya oynadığı futbolla bütün Fransa’yı öylesine büyüledi ki Brest maçı özelinde herkes Marsilya’dan farklı bir galibiyet bekliyor ve Brest’e hiçbir şekilde şans tanınmıyor.

Igor Tudor’un Marsilyası bu maçı da ligin ilk maçı olan Reims maçındakine benzer bir oyun ve skorla kazanırsa Tudor açık ara Fransa’nın en çok konuşulan ve öne çıkan spor adamı olacak.