Cengiz Ünder

Cengiz Ünder ve Payet’in Durumu

Marsilya’nın başına sezon başında gelen Igor Tudor gelir gelmez takımda köklü değişikliklere gitmiş ve Marsilya’nın uzun süredir alıştığı dörtlü savunma düzeninden vazgeçerek takımı üçlü savunmaya döndüreceğini söylemişti. Haliyle bu aralarında Cengiz Ünder ve Payet gibi önemli isimlerin de olduğu pek çok futbolcuyu direkt etkileyen bir durumdu. Igor Tudor’un üçlü savunma kararı daha herhangi bir resmi maça çıkılmadan Igor Tudor’un Marsilya kariyerinin sonu olacaktı neredeyse. Ama Marsilya yönetimi Igor Tudor’dan yana tavır koyunca işin rengi bir anda değişti.

Yönetim Arkasında Durdu

Igor Tudor’un üçlü savunma açıklamasının ardından takımdaki bütün dengeler değişti, zira Marsilya kadrosu daha önceki teknik adamdan alışıldığı üzere 4 3 3 üzerine kurgulanmıştı. Hırvat teknik adam Igor Tudor’un üçlü savunmaya dönmesi ve ileride tek forvet konumlandırması demek bir anlamda kanat forvetlerin ıskartaya çıkması anlamına geliyordu. Ya da kanat forvetlerin görevi değişecek ve orta saha kenarlarına geçip hücum katkısı sundukları düzeyde savunma yapmaları da gerekecekti, tabii oynamak istiyorlarsa. Fakat Marsilya’da tek sorun formasyon değişikliği değildi elbette. Bu radikal değişiklik hakkında fikir beyan etmek isteyen oyuncuların sözlerine Igor Tudor kulaklarını tıkamış ve bu tavır da oyuncularda ciddi bir rahatsızlık yaratmıştı. Bu rahatsızlığı Igor Tudor ile görüşmek isteyen Payet ise Hırvat teknik adamdan beklediği karşılığı alamayınca takım kaptanı ve açıkçası takımın en büyük yıldızı olarak durumu yönetime taşımış ve bir anlamda arkadaşlarının sözcülüğünü de yaparak Igor Tudor ile futbolcular olarak devam etmek istemediklerini bildirmişti. Yönetim ise bu talebe karşılık hocadan yana tavır koyarak, Igor Tudor kalacak, onu istemeyen, yöntemlerini benimsemeyen gidebilir demişti.

İşte ligdeki ilk maçı olan Reims karşılaşmasına bu şartlar altında çıktı Marsilya. Üçlü savunma önünde dörtlü bir blok, bu bloğun önünde forvetin sağ ve sol arkasında konumlanan iki hücum oyuncusu ki bunlardan birisi de temsilcimiz Cengiz Ünder oldu, ve forvette de tek adam Milik. Maçın başından itibaren rakibi üzerinde ciddi bir baskı kuran Marsilya skoru da kolay bulmuş ve maçı 4 1 kazanarak Fransa Ligi’ne 3 puanla başlamıştı. Tabii yaşanan olayların en büyük kahramanlarından biri olan Dimitri Payet ise bu ilk maçta yedekti ve oyunda da son 15 dakikada dahil oldu.

Cengiz Ünder

Brest Maçında Cengiz Ünder ve Payet Oynayacak mı?

Marsilya için ligin ikinci haftasında Brest deplasmanı var. Ve en merak edilen konu geçen sezon Marsilya’nın en büyük yıldızı olan, maçlara kaptan olarak çıkan, tüm duran topları kullanan ve sahada takımı adeta bir komutan gibi yöneten Dimitri Payet’in oynayıp oynamayacağı. Elbette biz Türk futbolseverler de Cengiz Ünder için aynı şeyi merak ediyoruz.

Fransa’daki yorumlara bakılırsa bu soruların cevabı çok net. Cengiz Ünder maça ilk 11’de başlarken yıldız oyuncu Dimitri Payet ise yine yedek oturacak ve eğer Tudor bu maçtan da istediğini alırsa Payet yedek kulübesinde sezon sonuna kadar kendisine bir koltuk rezerve etmek zorunda kalacak gibi görünüyor.