Cengiz Ünder

Brest Marsilya’nın Havasını Bozdu

Fransa Ligi 2. hafta maçında Brest deplasmanına konuk olan Marsilya sahadan 1 1’lik beraberlikle ayrıldı ve 1 puana razı oldu. İlk maçlarının ardından bu maçın favorisi Marsilya olarak gösteriliyor ve Brest’e neredeyse hiç şans tanınmıyordu.

Brest Marsilya

Igor Tudor’un Eli Çok Güçlenmişti

Ligin ilk haftasında kendi sahasında konuk ettiği Reims’i 4 1 gibi farklı bir skorla geçen ve oynadığı oyunla da büyük beğeni toplayan Igor Tudor’un ekibi Marsilya ikinci hafta maçına mutlak favori olarak çıkmıştı. Sezon başında teknik adam değişikliğine giden ve takımın başına gelir gelmez üçlü savunmaya geçildiğini takıma biraz da sert bir üslupla bildiren Igor Tudor’un bu kararı takım içinde bazı oyuncularla memnuniyetsizce karşılanmış ve oyuncular bu konudaki fikirlerini Tudor ile paylaşmak istemişlerdi.

Bu isteğin Hırvat adam tarafından reddedilmesi karşısında takım kaptanı Payet, Igor Tudor ile sert bir tartışma yaşamış ve daha sonrasında da yönetime Igor Tudor’un gönderilemsini istediklerini bildirmişti. Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda takımın en önemli yıldızı olan Payet, bunun verdiği özgüvenle yönetimle yaptığı bu görüşmede istediğini bulamamış ve Marsilya yönetimi futbolculara rest çekerek Igor Tudor’un arkasında durmuştu.

Bu konjonktürde çıkılan ligin ilk haftası maçında Payet’i yedek soyundurmuştu teknik direktör Igor Tudor. Payet olmadan Marsilya’nın hücumdaki yaratıcılığının ne düzeyde olacağı merak edilerek çıkılan Reims maçında Marsilya adeta şov yaptı ve özellikle ilk yarıda çok baskılı bir oyun oynadı. İlk yarıyı 2 0 önde kapatan Marsilya’da aynı oyun ikinci yarıda da devam etti ve Marsilya maçtan 4 1 galip ayrılıp 3 puanı hanesine yazdırırken Dimitri Payet de sadece son 15 dakikada forma şansı bulabilmişti. Milli oyuncumuz Cengiz Ünder ise ilk 11’de çıktığı bu maçta 60 dakika sahada kalmıştı.

Marsilya Başladı Brest Bitirdi

Marsilya’da Igor Tudor Brest deplasmanında da Dimitri Payet‘i yine yedek kulübesinde bıraktı. Milli oyuncumuz Cengiz Ünder ise tıpkı Reims maçı gibi yine ilk 11’de sahaya çıktı. Reims maçının aksine tutuk bir oyun sergileyen Marsilya buna rağmen 38. dakikada Nuno Tavares ile golü bulmayı başardı ve öne geçti. Igor Tudor devre arasında oyuncu değişikliğine giderek temsilcimiz Cengiz Ünder yerine oyuna Alexis Sanchez’i aldı. Fakat bu değişiklik de Marsilya’nın vasat oyununa çare olmadı.

Skorda geride olmanın da etkisiyle dakikalar geçtikçe rakip kalede baskısını artıran Brest nihayet aradığı golü 61. dakikada Pier Lees-Melou ile bulmayı başardı. Golün ardından 2 oyuncu değişikliği yapan Igor Tudor Payet’i yine oyuna sürmedi. Marsilya’nın hücumdaki üretkenlik sorunu hallolmayınca 70. dakikada nihayet Dimitri Payet oyuna girdi. Payet değişikliği de sahada Marsilya lehine bir değişime neden olmadı ve sonuç olarak maç 1 1 sona ererken Igor Tudor’un da ilk haftadaki Reims galibiyetinin ardından yerden kesilen ayakları bir anlamda yine zemine basmış oldu.