Cengiz Ünder

Avrupa Kupası Eşleşmeleri – Bölüm 3

Üç bölüm olarak planladığımız yarı dizimizde Avrupa Kupası eşleşmelerini ele almıştık. Bu sezon Avrupa’da kulüp takımları için 3 ayrı Avrupa Kupası düzenledi ve biz de ilk yazımızda Uefa Şampiyonlar Ligi çeyrek finali takımlarını ikinci bölümümüzde ise Uefa Avrupa Ligi çeyrek final takımlarına göz atmıştık. Serinin bu son yazısında ise Uefa Avrupa Konferans Ligi çeyrek finalini değerlendirip bu seriyi sonlandıracağız.

Şu anda 3 Avrupa Kupası da çeyrek final turuna geldi yani Avrupa’da yoluna devam eden sadece 24 kulüp kaldı sadece ve bu 24 takım arasında yer alan tek Fransız takımının Nice Uefa Avrupa Konferans Ligi’nde çeyrek finale kaldı. Fransa Ligi’nin önemli takımları olan Paris Saint Germain, Olimpik Marsilya, Rennes, Monaco gibi takımların başaramadığını başarıp adını Avrupa kupalarında çeyrek finale yazdıran Nice bu sebeple bu yazının ana konusu olacak.

Avrupa kupası

Uefa Avrupa Konferans Ligi Kupası Çeyrek Final Takımları

Gent: Belçika futbolu bu sene gerçekten de çıkışta. Uefa Avrupa Ligi’nde de temsil ediliyor Belçika. Gent de bu kupada oldukça iyi bir performans ortaya koydu ama yine de yarı final şansı pek yüksek görülmüyor Belçika kulübünün.

Lech Poznan: Yine buraya kadar gelmesi sebebiyle takdir toplayan ancak buradan öteye de geçmesi pek mümkün görülmeyen bir takım Lech Poznan, tıpkı Gent gibi.

AZ: Hollanda ekibi elbette ki Hollanda’nın üç büyük kulübü ayarında bir takım değil. Yine de kupanın önemli ekipleri arasında sayılıyor AZ.

Anderlecht: Kupanın ikinci Belçikalı takımı Anderlecht, Gent’e kıyasla daha avantajlı bir konuma sahip son 8 takım arasında. Anderlecht’i yarı finalde göreceğimizden pek çok otorite emin diyebiliriz.

Basel: İsviçre temsilcisi bu sene son yıllara kıyasla biraz düşüş yaşadı. Avrupa kupası maçlarında tecrübeli olan bir takım Basel ama bu sene için onlara fazla şans tanınmıyor.

Fiorentina: İtalyan ekibi Avrupa kupası konusunda çok tecrübeli bir takım ve 2022 23 futbol sezonunda Uefa Avrupa Konferans Ligi’nin en önemli favorilerinden biri.

West Ham United: İngiltere Premier Lig mücadelenin ve kalitenin o kadar yüksek olduğu bir lig ki burada yer alan her takım Avrupa’daki muadili rakiplerine kolayca üstünlük kurabiliyor. Bu sebeple Premier Lig takımı West Ham United bu turnuvanın bir numaralı favorisi olarak gösteriliyor.

Nice İle Avrupa Kupası Gelir mi?

Nice takımı Fransa’nın Avrupa kupalarındaki tek temsilcisi konumunda. Fransa Ligue 1’de 7. sırada bulunan Nice 28 maçta 11 galibiyet alıp 11 maçı da berabere bitirdi ve sadece 6 kez mağlup edilebildi. Bu 28 maçta 37 gol atan takım kalesinde ise 25 gol gördü. Sadece bu istatistikler bile Nice’nin ne kadar iyi bir savunma takımının olduğunun kanıtı. Tabii diğer yandan bu kupayı istiyorsa Nice, savunma kadar hücumda da etkili olmak zorunda çünkü West Ham United ve Fiorentina gibi önemli rakipleri bekliyor onları bu Avrupa Kupası serüveninde.

BÖLÜM 1 ————————— BÖLÜM 2