Cengiz Ünder

Euro 2024 Elemeleri Başladı

Euro 2024 Eleme maçları 23 Mart 2023 Perşembe akşamı oynanan maçlarla başladı, dün akşam da 8 maç oynandı ve maçlardan biri de Fransa Hollanda maçıydı. Fransa, Euro 2024 Elemeleri B grubunda yer alıyor. Gruptaki diğer dört takım ise Yunanistan, Hollanda, İrlanda ve Cebelitarık.

Euro 2024 Elemelerine Fransa Farklı Başladı

Dün grupta iki maç oynandı. Yunanistan, grubun zayıf ekibi Cebelitarık’ı 3 0 ile geçti. Maç boyunca rakip kaleye 30 şut atan Yunanistan attığından çok daha fazlasını kaçırdı. Yunanistan’ın gollerini 11. dakikada G. Masouras, 45. dakikada M. Siopis, 58. dakikada da ülkemizde Trabzonspor forması giyen hücum oyuncusu A. Bakasetas kaydetti. Maç boyunca rakip kaleye sadece 1 şu atabilen Cebelitarık zaten grubun en güçsüz takımı. Aynı zamanda Avrupa’nın ülkeler bazındaki en güçsüz takımlarından biri olan Cebelitarık’ın grupta puan alması beklenmezken grubu Hollanda’nın mı yoksa Fransa’nın mı lider bitireceği merak ediliyordu. Ediliyordu diyoruz zira grubun dün akşam oynanan ikinci maçında Fransa ile Hollanda karşı karşıya geldi ve Fransa maçı çok rahat şekilde kazandı.

Katar 2022 Dünya Kupası öncesi Hollanda kupayı istediğini söylüyordu. Kimse bizi favori görmese de biz bu turnuvanın en iyi takımlarından biriyiz iddiasındaydı Hollanda. Fransa ise zaten turnuva başlamadan kupanın en büyük 3 favorisinden biriydi ki diğerleri de Arjantin ve Brezilya’ydı. Hollanda iddialı açıklamalara rağmen final göremezken turnuvanın iki büyük favorisi Fransa ve Arjantin finalde karşılaşmış, tüm zamanların en güzel finallerinden birini futbolseverlere izleten iki takımın mücadelesi sonrasında maç uzatmalara gitmiş ve orada da eşitlik bozulmayınca 2022 Dünya Kupası’nın sahibinin Arjantin ve Lionel Messi olduğunu penaltı atışları belirlemişti.

Dünya Kupası’nın bu iki iddialı takımı dün akşam Fransa’da Euro 2024 elemeleri için karşı karşıya geldi. Fransa, güçlü rakibi Hollanda’yı çok rahat geçip 4 0 gibi flaş bir skor elde etti. Fransa’ya farklı galibiyeti getiren golleri 2. dakikada A. Griezman, 8. dakikada D. Upamecano, 21. ve 88. dakikalarda da 2022 Dünya Kupası gol kralı olan Kylian Mbappe kaydetti.

Euro 2024

Maç Dengeliydi

Fransa, Hollanda’yı çok rahat geçmiş olsa da aslında sahada bu kadar da denge farkı olan bir maç izlemedi futbolseverler. Skorun böyle şekillenmesinin nedeni Hollanda defansının özellikle de maçın başında yaptığı basit hatalardı. Zaten maç henüz 20. dakikada Fransa lehine 3 0 olmuştu. O dakikadan sonra Hollanda moral motivasyon olarak da tükendiğinden maçı çevirmesi imkansız hale geldi. Buna rağmen gollerden sonra sahada oynanan oyun baz alındığında maç, denk güçlerin mücadelesi gibi göründü. Ama tabii bunda skoru aldıktan sonra aktif dinlenme yapan Fransa’nın da payı var. Sonuç olarak Fransa Euro 2024 elemelerine harika bir başlangıç yaparken Hollanda ise grup liderliği şansını belki de ilk maçta bıraktı.