Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Form Durumu – 2

Cengiz Ünder’in 2022 23 futbol sezonunda form durumunu ve formasını kaybetmesinin nedenlerini irdelediğimiz yazının ilk bölümünde Marsilya’daki değişimden, Igor Tudor’un milli oyuncumuzdan beklentisinden bahsetmişti. Peki ama Cengiz Ünder ne yapmalı? Yazının ikinci bölümünde bu soruya cevap arayacağız birlikte.

Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Ne Yapmalı?

Bu soruyu yazının birinci bölümünün sonunda da sormuş ve kısa bir cevapla geçerek detayları ikinci bölüme bırakmıştık. Birinci bölümde Cengiz Ünder’i mutlaka topsuz oyununu geliştirmesi gerektiğinden bahsetmiştik, şimdi bunu biraz açalım.

Günümüz futbolunda top rakipteyken ayrık her oyuncu, ki buna Messi, Ronaldo gibi yıldızların en formda olduğu dönemler de dahil, topun arkasına geçip alanını kapatıyor. Elbete Cengiz Ünder diğer tüm futbolcular gibi top rakipteyken pozisyonunu ve alanını savunmak için topu arkasına geçiyor, gerektiğinde rakibine yakın oynuyor, adamını takip ediyor. Ama işte Igor Tudor için o bölgede oynayan oyunculardan alınan bu savunma görevi performansı yeterli değil. Igor Tudor, 3 4 2 1 formasyonunu top kendi takımındayken oynuyor, top rakibe geçtiğinde ise oyuncuların mevcut pozisyonda savunma yapmaları yeterli değil, 3 6 1 şekline dönüyor Tudor’un takımı sahada ve Hırvat teknik adam bu 6 orta saha oyuncusundan ikisini zaten bek gibi kullanıp geri kalan 4 orta saha oyuncusunda da yoğun bir pres istiyor. Fakat işte Cengiz Ünder’in sorun yaşadığı nokta tam da burada başlıyor, çünkü Igor Tudor’un tek istediği şey pres değil, Tudor pres ile topun rakibin ayağından alınmasını da bekliyor oyuncularından ve ne yazık ki milli oyuncu Cengiz Ünder’de böyle bir meziyet yok ama oynamak istiyorsa edinme zorunda bunu.

Arda Turan İspanya’da 10 numaralı A. Madrid formasını terletirken istatistik olarak İspanya’da ilk 10’a girecek bir tabela katkısı sunmuyordu A. Madrid takımına. Elbette gol atıyor, asist yapıyor, adam geçiyor ve iyi paslar veriyordu. Elbette Arda Turan teknik ve yaratıcı da bir oyuncuydu ama onu Barcelona’ya götüren şey tüm bunların yanında sahip olduğu çok önemli bir meziyetinin olmasıydı. Arda Turan, İspanya Ligi’nde 10 numaralı forma giyen oyuncular arasında en çok top kazanan 2. oyuncuydu.

Arda Turan’ı Örnek Almalı

Cengiz Ünder ve elbette farklı özelliklere sahip oyuncular ama çok benzeyen yanları da var. Cengiz Ünder de Arda Turan gibi kanat olarak başladı kariyerine ve sonra değişen formasyonlarla berabere kanat forvete evrildi. Şimdi de öyle devam ediyor. Ancak Arda Turan her ne kadar Barcelona’da 4 3 3 sol ön forvet gibi oynamış olsa da top rakipteyken Barcelona orta sahasının bir parçası oluyordu. Elbette meziyetleri, savunma becerileri farklı ama Cengiz Ünder eğer Igor Tudor’un Marsilya’sında oynamak istiyorsa hücum verimliğinini artırmaya odaklanmak yerine savunma becerisine odaklanıp buna konsantre olmak zorunda.