Cengiz Ünder

PSG ve Marsilya Kozlarını Paylaşacak

Fransa Ligi bu akşam dev bir maça sahne olacak. Ligin yenilgisiz lideri PSG, geçen haftaya kadar kendisi gibi yenilgisiz olan Igor Tudorlu Marsilya’yı konuk edecek. PSG ve Marsilya arasındaki maç sadece Fransa Ligi’nin değil Avrupa liglerinin sonucu ve hikayesi en çok merak edilen maçlarından biri olarak gösteriliyor.

PSG ve Marsilya

PSG ve Marsilya Takımlarının Son Durumu

Marsilya lige harika başlayan bir takımdı. Hatta lig öncesinde hazırlık döneminde Marsilya ile ilgili çıkan sayısız dedikodu, ligin başlayıp da sahada iyi skorların gelmesi ile birlikte bir anda kesilmişti. Igor Tudor’un takımın başına geçmesinin ardından takımın üçlü oynamak istememesi, oyuncuların Igor Tudor’un antrenman metotlarını sevmemesi gibi sayısız dedikodu vardı Marsilya hakkında. Ancak ligde sadece aldığı skorlarla değil oynadığı oyunla da tüm bu dedikoduları kesti Marsilya takımı. Ligdeki iyi gidişi UEFA Şampiyonlar Ligi’ne yansıtamayan takım için bu kez de Igor Tudor büyük maçları oynayamıyor dedikodusu çıktı basında. Igor Tudor ve ekibi bunun da üstesinden gelerek UEFA Şampiyonlar Ligi’nde grup lideri S. Lizbon’u yenmeyi başardı. Bu maçın dönüşünde ise ligde hiç ummadığı bir sonucu aldı ve lig sonuncusu Ajaccio‘ya kendi evinde 2 1 mağlup olarak bu sezon lig maçlarında ilk yenilgisini tattı.

PSG ise ligde de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de yenilgisiz şekilde yoluna devam ediyor. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde 4 maçta 2 galibiyet alıp 2 maçta da berabere kalan PSG, Fransa Ligi’nde ise 10 maçta 8 galibiyet ve 2 beraberlik elde etti. Son 5 maçta sadece 1 kez berabere kalan PSG kalan 4 maçını kazandı. 10 maçta 28 gol atan PSG bu alanda da ligin zirvesinde yer alıyor.

Igor Tudor’un Büyük Maç Performansı Merak Ediliyor

Marsilya’da sezon başından beri büyük beğeni toplayan Hırvat teknik adam Igor Tudor’a yönelik bir soru işareti hala varlığını koruyor. Geçmiş kariyerinde Igor Tudor kısa vadede hep iyi futbol oynatmış ve başarılı olmuş bir teknik adam ama uzun vadede büyük maçlarda alınan kötü skorların ardından yaşanan mental çöküşlere çözüm bulamaması ile de kötü bir nam salmış bir hoca Hırvat teknik adam. Marsilya’daki tüm iyi gidişine rağmen bazıları hala ona temkinli yaklaşıyorlar ve büyük maçları oynayamadığını söylüyorlar. Igor Tudor bu sene Marsilya ile UEFA Şampiyonlar Ligi’nde grup lideri Sporting Lizbon’u iki maçta da yenmeyi başardı. Ne var ki şu ayrıntıyı unutmamak gerekiyor; Portekiz temsilcisi her iki maçta da henüz 20 dakika bile dolmadan 10 kişi kaldı. Ve bu iki maçı bir kenara koyarsak Marsilya bu sene henüz büyük bir maç kazanamadı. Bu anlamda PSG deplasmanı Igor Tudor ve Marsilya için, en azından bazılarının nazarında, bambaşka bir şeyin daha sınavı olacak aslında.