Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Form Durumu – 1

Fransa’da Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder 2021 22 futbol sezonunda en önemli parçalarından biri olduğu Marsilya’da bu sene yedek kalıyor. Takımın başına Igor Tudor’un gelmesiyle birlikte değişen formasyon ve oyun planına uyum sağlamakta zorlandığı görünen milli oyuncumuzun bu sezon henüz golü de yok. Cengiz Ünder geçen sezon sadece ligde 10 gol atmayı başarmıştı. Sezonu 47 maçta 13 gol 6 asistle tamamlamıştı oyuncumuz.

Cengiz Ünder

Ne Değişti?

Sezon başında J. Sampaoli ile yollarını ayırıp yerine Hırvat çalıştırıcı Igor Tudor’u getirmişti Marsilya takımı. Hatta bu değişiklik pek çok dedikodu da doğurdu. Yaz kampı boyunca oyuncuların bazılarının Igor Tudor ile çalışmak istemediği, hatta bu konuda yönetimle konuştukları ve yönetimden Hırvat hocayı göndermelerini istedikleri dedikoduları çıktı. Bu tartışmalar etrafında sezonu açan Marsilya öyle bir futbol oynayıp öyle sonuçlar aldı ki sezon öncesinde yaşanan Igor Tudor tartışmaları ve dedikodularının hepsi unutuldu. Herkes Igor Tudor ismi altında kenetlendi. Marsilya ligde doludizgin giderken sadece UEFA Şampiyonlar Ligi’nde bocalıyordu ancak üst üste alınan Sporting Lizbon galibiyeti ile orada da işleri rayına oturttu Igor Tudor.

Igor Tudor Marsilya’nın başına gelir gelmez Şilili teknik adam ile 4 3 3 düzeninde oynayan takımı direkt üçlü savunmaya döndürdü. Tabii böylece tüm orta saha ve ön alan kurgusunda da büyük değişiklikler meydana geldi. 4 3 3 oynayan takımın yeni formasyonu 3 4 2 1 oldu. Savunma dörtlüden üçlüye dönerken hücum hattı da kanat hücumcular yerine top rakipteyken orta saha oyuncusu özelliğine bürünen hücumculardan oluşmaya başladı ve Cengiz Ünder’in sisteme uyumsuzluğu tam da bu noktada ortaya çıktı. Çünkü milli oyuncumuz Cengiz Ünder, net bir kenar hücumcusu. Geçen sezon Cengiz’in Avrupa kariyerinin en verimli sezonlarından biriydi ve milli oyuncumuz bu istatistiği sağ kenar forvet oynayarak elde etti. Ters ayakla içeri girip attığı şutlar ve bulduğu gollerle fark yaratıyordu milli oyuncumuz. Igor Tudor ise Cengiz’i forvet arkasındaki iki oyuncudan biri olarak kullanıyor ve top rakipteyken de Cengiz’den bir orta saha oyuncusuna evrilmesini istiyor. Cengiz de şimdilik bu rolü benimsemekte oldukça zorlanıyor.

Cengiz Ünder Ne Yapmalı?

Cengiz Ünder öncelikli olarak mutlaka topsuz oyundaki savunma katkısını geliştirmek zorunda. Bu konuda Igor Tudor’un kaptan Payet de dahil olmak üzere hiçbir oyuncuya toleransı yok. Hücumda ne kadar etkili olursanız olun eğer top rakibe geçtiğinde Tudor’un istediği savunma katkısını veremiyorsanız Tudor anında üzerinizi çiziyor. Cengiz Ünder de aslında bu sene en büyük sorunu bu noktada yaşadı. Değişen pozisyonu ve görev tanımıyla hücumdaki etkinliği ve skor üretimi azalması yüzünden değil, top rakipteyken yeterince savunma katkısı verememesi yüzünden formasını kaybetti Cengiz Ünder…

DEVAM EDECEK