Cengiz Ünder

Marsilya Portekiz’i Fethetti

Igor Tudor önderliğindeki Marsilya, çok zor geçeceği düşünülen maçta Portekiz deplasmanında Sporting Lizbon’u mağlup etmeyi başarı. Bu sonucun ardından grup liderli Sporting Lizbon’dan 2 maç sonunda 6 puan almış olan Marsilya, grubun 4. maçlarının ardından grupta çok iddialı bir duruma evrildi.

Sporting Lizbon Yine 10 Kişi Kaldı

Ruben Amorim’in çalıştırdığı Sporting Lizbon, bu maça mutlak galibiyet için çıkmıştı. Marsilya deplasmanında ciddi kaleci hataları ve kırmızı kart sebebiyle kötü bir mağlubiyet alan Lizbon, bu maçla hep ilk maçı unutturmak hem de grup liderliğini perçinlemek istiyordu. Igor Tudor ise ligde yaşanılan Ajaccio faciasının yaralarını bu maçla sarmayı planlıyordu. Bilindiği üzere hafta sonu ligde 9 maç boyunca mağlup olmamış olan Marsilya takımı, 10 maçta üstelik de kendi sahasında lig sonuncusu Ajaccio’ya karşı şok bir mağlubiyet almıştı. Fransa spor basınında haftanın en sürpriz sonucu olarak yorumlanan bu maçla birlikte bu sene ligde ilk kez mağlubiyeti tatmış oldu Igor Tudor’un takımı. Bu mağlubiyetin bu maça nasıl etki edeceği de merak ediliyordu ama maçta yaşananlar tüm senaryoların çöpe atılmasına neden oldu. Maç kendi senaryosunu kendisi yazdı.

Sporting Lizbon kendi seyircisi önünde maça tempolu başlasa da Ricardo Esgaio önce 16 dakikada bir hava topunda rakibinin yüzüne vurduğu için sarı kartla cezalandırıldı. Bu pozisyondan sadece 2 dakika sonra hatalı bir geri pasta topa müdahale etmek isteyen Ricardo Esgaio geç kalınca hem penaltıya sebep oldu hem de 2. sarı kartını görerek henüz 19. dakikada takımını sahada 10 kişi bıraktı. 20 dakika sonunda Marsilya 1 0 öndeydi ve rakip de sahada 10 kişi kalmıştı. Bu anlamda ilk maçın bir kopyasına dönüşen rövanşta da gülen taraf Marsilya oldu ve 6 puana ulaştı. 20 dakikada kazanılan penaltıyı Gole çeviren Marsilya, rakibinin de 10 kişi kalmasıyla oldukça rahat bir maç çıkardı. 30. dakikada A. Sanchez ile skoru 2 0’a getiren Marsilya sonrasında oyunu kontrolü altında tutarak adeta aktif dinlenme ile çok kolay bir 3 puanı hanesine yazdırdı.

Marsilya

Grup Karmakarışık

Dördüncü maçların geride kaldığı grupta lider 7 puanlı Tottenham. İkinci sırada 6 puanlı Marsilya, üçüncü sırada ise yine 6 puanlı Sporting Lizbon var. Grubun son sırasındaki E. Frankfurt ise 4 puana sahip. Grupta 2 maç kala her takımın gruptan çıkma şansı devam ediyor. Marsilya Tottenham ile kendi sahasında, E. Franfkurt ile deplasmanda oynayacak. Bu iki maçtan birini kazanması bile diğer skorlara göre gruptan çıkmasına yetebilir. 2 maç öncesine kadar grubun son sırasında olan Marsilya’nın üst üste iki S. Lizbon maçında aldığı galibiyet ile grupta geldiği nokta bazılarına hala garip gelse de gerçek olan şu ki Marsilya artık kendi kaderini kendi eline almış durumda.