Cengiz Ünder

Marsilya’nın Şampiyonlar Ligi Grubundaki Şansı

Marsilya ligdeki yenilgisiz serisine rağmen Uefa Şampiyonlar Ligi grubuna kötü bir başlangıç yaparak taraftarlarını bir hayli üzmüştü. Uefa Şampiyonlar Ligi’ne Tottenham deplasmanı ile başlayan Igor Tudor’un öğrencileri bu maçın ilk yarısını berabere bitirmeyi başarsalar da ikinci yarının hemen başında 10 kişi kalınca bu maçı 2 0 kaybetmişlerdi.

İkinci Maç Büyük Hayal Kırıklığı Oldu

Tottenham yenilgisinin ardından gurubun ikinci maçında kendi evinde Alman temsilcisi E. Frankfurt’u konuk eden Marsilya maça mutlak 3 puan için çıkmıştı. Ancak sahada olanlar beklentileri karşılamaktan çok uzaktı. Marsilya’yı iyi durduran Alman temsilcisi bulduğu pozisyonu da değerlendirmeyi başarınca sahadan 1 0 galibiyetle ayrıldı ve Igor Tudor’un öğrencileri büyük umutlarla başladıkları Uefa Şampiyonlar Ligi serüveninde bir anda kendilerini grup sonuncusu olarak buldular.

Ligde mağlubiyet yüzü görmeyen, yıldızlar topluluğu PSG ile liderlik mücadelesine girişen takımın Uefa Şampiyonlar Ligi’ne aldığı sonuçlar sonrasında bazı eleştirilere maruz kalmıştı. Özellikle teknik direktör Igor Tudor’un ligdeki başarıları görmezden gelinerek geçmişinde de büyük maçlarda zorlandığı haberleri yapılmaya başlandı. Igor Tudor özellikle Galatasaray’daki kariyerinde gerçekten de büyük maçlarda zorlanan bir teknik adam izlenimi vermişti. Galatasaray ile sezona çok iyi başlayan Hırvat teknik adam sezonun devamında derbilerde cidden kötü bir performans göstermiş ve Galatasaray da düşüşe geçmişti. Yine de Marsilya’nın mevcut durumunu seneler önceki bir performans üzerinden açıklamaya kalkmak pek adil değildi. Sonuçta Igor Tudor Juventus’ta yardımcı hocalık yapmış ve Verona ile de çok başarılı bir performans göstermiş, dahası büyük takımlara da adeta kabusu yasatmıştı.

Uefa Şampiyonlar Ligi gruplarının ilk iki maçını da objektif bir gözle değerlendirirsek Tottenham karşısında zaten 10 kişi kalınmıştı ve mağlubiyet kabul edilebilirdi. Ama elbette ki içerideki E. Frankfurt maçının izahı pek mümkün değil. Fakat Igor Tudor ve ekibi grubun üçüncü maçında S. Lizbon karşısında o kadar başarılı bir oyun ortaya koydular ki kendiler hakkında büyük maçlara dair soru işaretlerini de bir anlamda ortadan kaldırdılar. Maçın hemen başında daha 1. dakikada yenik duruma düşen Marsilya hemen reaksiyon verip üst üste bulduğu gollerle skoru 2 1’e getirmeyi başardı. Sonrasında S. Lizbon’un 10 kişi kalması ile birlikte de 4 1‘lik kolay bir galibiyet geldi.

Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi Grubun Kartlar Yeniden Dağıtılacak

Bu galibiyetle birlikte Marsilya Uefa Şampiyonlar Ligi grubundaki ilk galibiyetini ve ilk puanlarını aldı. 3 puanla grubun son sırasında yer alan Marsilya, S. Lisbon’u yendiği haftada grubun diğer iki takımı Tottenham ve E. Frankfurt’un Almanya’da berabere kalması ile bir anda grupta yeniden söz sahibi oldu. S. Lizbon’un 6 puanla lider olduğu grupta 4 puanlı Tottenham ve E. Franfurt’un ardından 3 puanla bulunuyor Marsilya. Tek handikabı ise kalan 3 maçtan ikisini deplasmanda oynayacak olması. Yine de her şey şimdi Marsilya’nın elinde.