Cengiz Ünder

Marsilya Şeytanın Bacağını Kırdı

Sezon başından beri Ligde fırtına gibi esen Marsilya, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ise 2’de 0 yaparak taraftarlarını üzmüştü. Marsilya takımı, UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki üçüncü maçında kendi sahasında ağırladığı Portekiz takımı S. Lizbon’u 4 1 ile geçerek UEFA Şampiyonlar Ligi grubundaki ilk 3 puanını almış oldu.

Marsilya

Sporting Lizbon Başladı Marsilya Bitirdi

Aslında maç Igor Tudor’un ekibi adına oldukça sancılı başladı. Henüz 1 dakika dolmamıştı ki S. Lizbon, F. Trincao ile 1 0 öne geçti. S. Lizbon’un muazzam bir hızlı hücum takımı olduğu düşünüldüğünde aslında maçın kalan 89 dakikasının Igor Tudor’un ekibi için çok zor geçeceğinin düşünülmesi doğaldı ama Igor Tudor ve ekibi bu erken gelen şok gole harika bir reaksiyon verdi. Golden sonra rakip kalede çok ciddi bir baskı kuran Fransız ekibi, kolay top kaybetmeyip rakibe hızlı hücum şansı vermediği gibi kaybettiği topları da çok çabuk geri aldı ve muazzam bir baskı kurdu. Bu baskının sonucunda da skoru çabucak eline aldı Marsilya. 13. dakika A. Sanchez, 16. dakikada da A. Harit‘in golleriyle 2 1 öne geçen Marsilya, 23. dakikada da rakip kalecinin kırmızı kart görerek takımını10 kişi bırakmasının ardından aslında maçı 25 dakikada bitirmiş oldu. Kırmızı karttan sonra l. Balerdi ile bir gol daha bulan Marsilya takımı ilk yarıyı 3 1 önde kapattı.

İkinci yarıda da sahada oyunun kontrolünü elinde tutan ama atak yapmak yerine aktif dinlenmeye geçen bir takımla yer aldı Igor Tudor. Henüz 20. dakikada 10 kişi kalan ve skorda da 2 farklı yenik durumda olan Portekiz temsilcisinin de maçı çevirecek mecali yoktu açıkçası. Bunu da fırsat bilen Fransız ekibi ikinci yarıyı antrenman maçına çevirdi. Maçın sonra dakikalarına doğru, oyuncu değişikliklerinin ardından, tekrar pozisyonlara girmeye başlayan Fransız takımı 84. dakikada bir gol daha buldu ve skoru 4 1 olarak tescillemiş oldu.

Bu sonuçla birlikte Igor Tudor’un ekibi Uefa Şampiyonlar Ligi grup aşamasında 3. maç sonunda nihayet puanla tanışırken S. Lizbon ise 6 puanda kaldı. Maç sonunda S. Lizbon 6 puanla liderliğini sürdürürken 4 puanlı Tottenham 2., yine 4 puanı olan E. Frankfurt 3. ve 3 puanlı Marsilya da 4. olarak sıralandı. Böylece grup maçlarının rövanşları başlamadan önce gruptan herkes tekrar iddialı duruma gelmiş oldu.

Cengiz Ünder De Süre Buldu

Marsilya’da milli oyuncumuz Cengiz Ünder de 2. yarıda forma şansı buldu. 62. dakikada Pape Guaye yerine oyunca giren milli oyuncumuz sahada yaklaşık 35 dakika kaldı. Hocasının kendisinden beklediklerini sahaya yansıtan Cengiz Ünder, 10 kişilik Lizbon karşısında iyi bir performans ortaya koysa da ilk 11’i zorlayacak bir verimlilik sergileyebildiğini söylemek zordu.