Cengiz Ünder

Marsilya, Sporting Lizbon’u Ağırlıyor

Fransa Ligi’nde yoluna yenilgisiz devam eden ancak Uefa Şampiyonlar Ligi’nde 2’de 0 yapanIgor Tudor’un Marsilyası, Portekiz temsilcisi Sporting Lizbon’u Marsilya’da konuk edecek. Sporting Lizbon için beraberlik de iyi bir sonuç sayılabilecek olsa da iki takım da galibiyet istiyor.

Marsilya Kazanmak Zorunda

Marsilya ligdeki muazzam performansını Uefa Şampiyonlar Ligi’ne yansıtamadı. Grubun ilk maçında deplasmanda Tottenham karşısında iyi bir oyun ortaya konsa da 2. yarının başında 10 kişi kalınması ise Tottenham’a direnememişti Igor Tudor’un takımı. İkinci maçta kendi sahasında Alman ekibi E. Frankfurt’u ağırlayan Fransız ekibi bu maçı da 1 0 kaybetti. Ligde namağlup yola devam edilmesi sebebiyle bu iki maç çok konuşulmasa da bazıları Hırvat teknik adam Igor Tudor’un geçmişinden de yola çıkılarak hocanın büyük maçlarda yetersiz kaldığı eleştirileri dillendirilmeye başlanmıştı.

Sporting Lizbon ise kadrosuna tek tek bakıldığında belki öyle çok dikkat çekecek bir isme sahip görünmüyor. Pedro Goncalves takımın en önemli oyuncusu olarak göze çarpıyor ki o da oynanan ilk 2 Uefa Şampiyonlar Ligi maçında çok da etkili görünmemişti. S. Lizbon’un asıl büyük yıldızı ise teknik adam Ruben Amorim. Genç teknik adamı takımın başına getirebilmek için ciddi bir bonservis ödemişti. Şu ana kadar ortaya koydukları ile Ruben Amorim bunu fazlasıyla hak ettiğini gösterdi aslında. S. Lizbon bu sene oynadığı iki Uefa Şampiyonlar Ligi maçından da galibiyetle ayrıldı ve grubun liderliğini eline aldı. Bu akşam da Marsilya deplasmanında alınacak olası bir galibiyet ile S. Lizbon neredeyse 3 maç sonunda grubunu bitirmiş olacak kendisi adına.

İki Teknik Adam Da Üçlü Savunma Oynatıyor

Bilindiği üzere Igor Tudor üçlü savunma konusunda takıntılı bir teknik adam, hatta o kadar ki sezon başında takımın başına geldiğinde bu üçlü savunma ısrarı oyuncularla arasında ciddi sorunlar yaşanmasına neden olmuştu. Ligin başlamasıyla birlikte sahada iyi skorlar geldikçe bu tartışmalar gündem dışında kaldı. Oysaki sezon başında sorunların boyutu oldukça ciddiydi. Igor Tudor’un henüz Marsilya’nın başında resmi herhangi bir maça çıkmadan Marsilya’dan ayrılabileceği dahi gündeme gelmişti. Igor Tudor sezon başından beri olduğu gibi bu maçta da S. Lizbon karşısına üçlü savunma ve kalabalık orta saha ile çıkacak. Cengiz Ünder‘in sahada olup olmayacağı sorusu Türk futbolseverleri çok ilgilendirmekte. Hafta arasında oynanan lig maçında yedekler arasında başlaması ve Igor Tudor’un geniş bir rotasyon tercih etmesi göz önüne alındığında Cengiz Ünder’in S. Lizbon karşısında sahaya ilk 11’de çıkması bekleniyor.

S. Lizbon da Ruben Amorim önderliğinde net bir 3 4 3 ile çıkacak sahaya. Berbarlik de Ruben Amorim için oldukça kabul edilebilir bir sonuç olduğundan S. Lizbon takımının kontra ağırlıklı bir oyun anlayışıyla sahada olması bekleniyor.