Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Formayı Unuttu

Marsilya’daki milli oyuncumuz Cengiz Ünder, geçen sezon Avrupa kariyerinin en verimli performanslarından birini sergilemesinin ardından bu sezon adeta formayı unuttu.

Cengiz Ünder Igor Tudor’un Sistemine Uymuyor

Sezon başında takımı, Türkiye’den de tanıdığımız Hırvat teknik adam Igor Tudor’a emanet eden Marsilya‘da sezon hazırlık süreci oldukça çalkantılı geçmişti. Hırvat teknik adamın takımın başına gelip de ilk toplantıda oyunculara üçlü savunmaya dönüleceğini söylemesinin ardından oyuncuların bazısı buna karşı oldukları fikrini dile getirmek istemiş ama karşılarında iletişime tamamen kapalı bir hoca bulmuşlardı. Sonrasında takım kaptanı D. Payet, oyuncuların bu sıkıntısını bizzat Igor Tudor’a iletmek istemiş ancak Hırvat teknik adam iddialara göre D. Payet’e de çok sert bir cevap vererek iletişim kanallarını kapatmıştı. Bu gelişme üzerine ise oyuncu grubu yönetimden Igor Tudor’u göndermesini istemiş, pek çok oyuncunun oyunla çalışmak istemediğini belirtmişti. Bu hareket karşısında oyuncular ile Hırvat teknik adam Igor Tudor’un arası iyice gerilmiş ve yönetim ise tavrını Igor Tudor’dan yana koyarak oynamak istemeyenin gidebileceğini belirtmişti.

İşte bu gelişmeler ardından sezona başlayan Marsilya ve Cengiz Ünder sahada iyi sonuçlar aldıkça bu tartışmalar unutuldu, konuşulmaz oldu. Igor Tudor, sezonun açılış haftasında kendisine başkaldıran D. Payet’i yedek oturturken temsilcimiz Cengiz Ünder’i ilk 11’de sahaya sürdü. Hemen belirtelim ki D. Payet geride kalan 2021 22 futbol sezonunda tartışmasız şekilde Marsilya’nın en verimli oyuncusu, takım kaptanı ve yıldızıydı. Cengiz Ünder, ilk 11 çıktığı ilk maçta 60 dakika oynarken ikinci maça da ilk 11 çıkıp bu kez 45 dakika sahada kaldı. Sonrasında formasını kaybeden oyuncu bir lig maçında da ikinci yarının ortalarında oyuna girdikten sadece 18 dakika sonra oyundan alınınca adeta delirmiş ve direkt soyunma odasına gitmişti. Hatta o dönem Cengiz Ünder ile Marsilya arasındaki bağların tamamen koptuğu haberleri çıkmış milli oyuncu için Türkiye’den Galatasaray da devreye girmişti. Sonuç olarak milli yıldız Marsilya’da kalmaya devam etse de 2021 22 futbol sezonunda bir parçası olduğu Marsilya ilk 11’indeki yerini kaybetti. Igor Tudor artık sistemin gerektirdiklerini yapamadığı gerekçesiyle rotasyon yaparken bile Cengiz Ünder’e ilk 11’de şans vermiyor.

Cengiz Ünder

Orta Saha Oynamayı Öğrenmesi Lazım

Cengiz Ünder Marsilya ilk 11’ine yeniden girmek istiyorsa mutlak suretle işin savunma yönünde, topsuz oyunda takıma daha çok katkı sunabilmeli. Daha önceleri 4 3 3’in kenar forveti olarak sahada olan Cengiz, ters ayakla içeri girerek attığı şutlar ile verimli oluyordu. İşin savunma yönünde sadece kendi bölgesinde alan savunması isteniyordu ondan. Şimdi ise Igor Tudor, Cengiz Ünder’den tam bir 8 numara gibi oynamasını ve top rakipteyken mutlak suretle top kazanmak için hamle yapmasını istiyor. Cengiz Ünder’in mevcut sisteme ne zaman uyum sağlayabileceği ise bilinmezliğini koruyor.