Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Hocalarından Ayrılık Gördü

Bu sezon İtalyan temsilcisi Roma’dan Fransız temsilcisi Marsilya’ya transfer olan Cengiz Ünder, Avrupa yolculuğundan önce ilk olarak Altınordu sonra da Başakşehir formaları giymişti. Altyapısından yetiştiği Altınordu’da gösterdiği performansla dikkatleri üstüne çeken başarılı oyuncunun o dönemdeki hocası Hüseyin Eroğlu, 10 seneden bu yana görevine devam ediyordu. Bununla birlikte Altınordu’nun bu sezondan sonra Eroğlu ile yola devam etmeme kararı aldığı açıklanmıştı. Şimdi de Marsilya’daki hocasıyla vedalaşmak zorunda kalan 24 yaşındaki yetenekli oyuncunun gelecek sezon nasıl işler çıkaracağı merak ediliyor.

Önce Altınordu’dan Haber Geldi

Geçen sezon Play-Off finalinde Altay’a mağlup olarak Süper Lig’e yükselme fırsatını kaçıran İzmir temsilcisi, bu sezon da benzer sıralamalarda yer alır diye düşünülürken bir anda kendini kümede kalma mücadelesi verirken buldu.

Sezon başından beri dar kadro ve sakatlık sorunlarıyla boğuşmak zorunda kalan Lacivert Kırmızılı takım dönem dönem yakaladığı galibiyet serileri sayesinde kümede kalmayı garantiledi. 37’inci haftada alınan Balıkesirspor galibiyetinden sonra diğer maçlardan da olumlu sonuçların gelmesi sayesinde Altınordu’nun kümede kalacağı kesinleşti.

Bu garantiden sonra gelecek sezonun planlamalarına başlayacağı düşünülen Altınordu bir anda beklenmedik bir ayrılık açıkladı. Altınordu projesinin temel yapıtaşlarından biri olan Teknik Direktör Hüseyin Eroğlu’nun görevinden ayrıldığı duyuruldu ve bu durum futbol kamuoyunda bir şaşkınlık yarattı.

10 seneden bu yana Altınordu’da görev yapan Eroğlu projenin daha ilk tohumlarının atıldığı günlerde kulüpte yer alan bir isimdi ve bugüne kadar Cengiz Ünder de dahil sayısız oyuncu yetiştirmişti.

Sonra Marsilya Duyurdu

Yıldızlar karması Paris Saint-Germain’in (PSG) ardından Ligue 1’i ikinci tamamlayarak UEFA Şampiyonlar Ligi vizesi alan Arjantinli hoca, özellikle Devler Ligi için kulübün sahibi Franck McCourt’tan rekabetçi bir kadro sözü alamaması nedeniyle ayrılık kararı aldı.

Şu an tatilde olan başarılı teknik adam basına verdiği demeçlerde net bir şekilde yönetimi hedef aldı ve yönetimin Şampiyonlar Ligi ile alakalı olarak bir politika belirlemesi gerektiğine dikkat çekti. Şu sıralar istediği oyuncuların alınması konusunda eksiklik yaşandığının altını çizen Jorge Sampaoli ile Marsilya arasındaki işbirliği bu nedenle sonlandı.

Bu sezon Fransa Ligue 1’de başarılı bir performans gösteren ve UEFA Konferans Ligi’nde de iyi işler çıkartan Marsilya’da genel tabloya rağmen zaman zaman işlerin pek de iyi gitmediğini söylemek gerekir.

Zira takım sezonun son haftalarında genel olarak çok ciddi bir form düşüşü yaşadı ve bu düşüşten Mavi Beyazlı formayı giyen temsilcimiz Cengiz Ünder de nasibini almıştı. Son haftalarda gösterdiği performansla ne yazık ki saç baş yolduran 24 yaşındaki oyuncu, Fransız futbolseverler ve futbol basını tarafından oldukça sert biçimde eleştirilmişti.

Gelecek sezon geride kalan sezondan daha kolay mı yoksa daha mı zor geçecek bunu da bizlere zaman gösterecek.