Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Jorge Sampoli’nin Gidişine Bir Hayli Üzüldü

Milli oyuncumuz Cengiz Ünder geçtiğimiz sezon Fransa’nın ünlü takımlarından Olimpik Marsilya’da kiralık olarak forma giydi. Bonservisi İtalya’nın Roma takımında bulunan oyuncu; Marsilya’da herkesi tatmin eden bir performansa imza attı. Geçtiğimiz sezon Olimpik Marsilya formasıyla toplam 47 maça çıktı. Söz konusu maçlarda sahada 3 bin 321 dakika kaldı. Takımının en çok süre alan isimlerinin başında geliyordu.

Cengiz Ünder; 2021 – 2022 sezonunda takımına 13 gol ve altı asist katkısında bulundu. Bilhassa Ligue1 maçlarında attığı goller ile öne çıktı. 19 gole katkıda bulunması önemli bir husustu. Bir önceki sezon Leicester City’de kötü bir performans ortaya koyan Cengiz Ünder’in Marsilya’da kendisini bulmasındaki en önemli pay sahibi Marsilya teknik direktörü Jorge Sampaoli olmuştu.

Marsilya Cengiz Ünder’in Bonservisini Aldı

Olimpik Marsilya; Cengiz Ünder’in ortaya koymuş olduğu üstün performansa kayıtsız kalamadı. Oyuncunun bonservisini almaya karar verdi. Bunun için oyuncunun eski kulübü Roma’ya 8 milyon 400 bin Euro ödeyecek. Bir önceki sezon için verilen 500 bin Euro kiralama bedeli de dikkate alındığında Cengiz Ünder’in Olimpik Marsilya’ya 8 milyon 900 bin Euro’ya mal olduğunu ifade edebiliriz. Marsilya; Cengiz Ünder ile 30 Haziran 2025 tarihine kadar sözleşme imzaladı.

Marsilya’da Teknik Direktör Değişikliği Yaşandı

Olimpik Marsilya; 2021 – 2022 sezonunda son yılların en başarılı performansına imza attı. Ligi şampiyon Paris Saint Germain’in arkasında ikinci sırada bitirdi. Buna ek olarak, UEFA Konferans Ligi’nde de yarı final oynadı. Söz konusu başarılardaki aslan payı teknik direktör Jorge Sampaoli’ye aitti.

Olimpik Marsilya yönetimi; sürpriz bir karar alarak takımın başarılı teknik direktörü Jorge Sampaoli ile yollarını ayırdı. Bu durum; tüm futbol camiasında şok etkisi yarattı. Yönetim ile ters düşen Sampaoli söz konusu kararın ardından Instagram’dan bir açıklama yaptı. Kendi hedefleri ile kulübün hedeflerinin örtüşmemesi dolayısıyla sorun yaşandığını ifade etti. Jorge Sampaoli; önümüzdeki sezon ligin favorisi Paris Saint Germain’i geçebilmek adına yönetimden transfer istedi. Bazı yıldız oyuncuların kadroya katılmasını talep etti. Fakat, Olimpik Marsilya yönetimi bu isteğe olumlu cevap vermedi. Bu yüzden, Sampaoli ile ayrılık kararı alındı.

Cengiz Ünder Bu Durumdan Kötü Etkilenecek

Jorge Sampaoli’nin takımdan ayrılması; Marsilya taraftarlarının yanı sıra bazı futbolcuların da moralini bozdu. Onlardan birisi de milli oyuncumuz Cengiz Ünder! Sampaoli’nin bizzat transfer ettirdiği oyuncu; geçtiğimiz sezon ilk 11’in değişmez ismi olmuştu. Milli oyuncunun bonservisinin alınmasını da talep eden Sampaoli; Cengiz Ünder’in Marsilya’ya evet demesindeki bir numaralı etkendi.

Deneyimli teknik adamın ayrılma kararı almasının ardından morali bozulan Cengiz Ünder’in önümüzdeki sezona dair hevesi de kalmadı. Olimpik Marsilya yönetimi; takımın başına büyük ihtimalle bir dönem Türkiye’de de görev yapmış olan Igor Tudor’u getirecek.