Cengiz Ünder

Marsilya’da Durumun Belirsizliği

Cengiz Ünder, 2021/2022 sezonunun başında İtalya temsilcisi Roma’dan Fransa temsilcisi Marsilya’ya zorunlu şartlı satın alma opsiyonuyla kiralık olarak gönderilmişti. İki takım arasında yapılan anlaşmaya göre eğer Marsilya kümede kalırsa opsiyon zorunlu olarak devreye girecekti. Bu durumda da Marsilya’nın Roma’ya 8 milyon 400 bin Euro bonservis ödemesi gerekecekti. 3 taraf için de zaman geçtikçe daha kârlı bir hale gelen bu anlaşmaya kuşku düşüren ise Marsilya’ya FIFA tarafından transfer yasağı getirilmesi olmuştu. Ancak Fransız basınına yansıyan son haberlere göre bu durum Cengiz’in satın alma opsiyonuna dair bir sorun teşkil etmeyecek.

Yasak Sıkıntısı

Türk futbolunun en değerli parçalarından biri olan Cengiz Ünder, Fransız basınında yer alan haberlere göz attıysa oldukça sevinmiştir. Zira bu sezonun başında yolunu tuttuğu Marsilya’da oldukça mutlu olduğunu sık sık dile getiren 24 yaşındaki oyuncunun sezon sonundaki transferine dair sıkıntılar artmıştı.

Hatırlanacağı üzere Marsilya, geçen sezon kadrosuna kattığı Pape Gueye nedeniyle davalık olmuştu. Oyuncuyla daha önceden söz kesen İngiltere temsilcisi Watford, durumu FIFA’ya şikayet etmiş ve çıkan karar sonucu Marsilya’ya 2 dönem transfer yasağı getirilmişti. Ara transfer dönemini engellemeyen bu yasak sonrası Marsilya hemen kadrosunu güçlendirmiş ancak Cengiz Ünder’in opsiyonunu devreye sokmamıştı.

Bu durumla alakalı olarak endişeler de mevcuttu ancak Fransız temsilcisinin yasağın kaldırılacağına dair inancı nedeniyle girişim yapmadığı da düşünülmüştü. Uzun bir aradan sonra kendisini tekrardan kanıtlama şansı bulan Cengiz Ünder ise oyun açısından etkilenmese de kuvvetle muhtemel bu konulardan olumsuz etkilenmişti.

Farklı Şeyler

İşte bu konuyla alakalı olarak Fransız basınına geçtiğimiz günlerde bir haber yansıdı. Le Phoceen adlı internet sitesi, özel haberinde bu konuyu irdeledi.

Sitenin yaptığı haberde yer alan detaylara göre Pape Gueye nedeniyle Marsilya’ya getirilen yasak, Cengiz Ünder’in satın alma opsiyonunu kesinlikle etkilemiyor. Marsilya’nın Roma ile yaptığı anlaşmada koyulan kümede kalma durumu garantilendiği anda Cengiz Ünder’in opsiyonu devreye girecek ve Fransız temsilcisi 24 yaşındaki yetenekli oyuncunun bonservisini Roma’dan almış olacak.

İki takım arasında anlaşılan bonservis bedeli ise 8 milyon 400 bin Euro. Bu bonservis bedelinden belirli bir kısmın da Başakşehir’e ödeneceğini hatırlatmakta fayda var.

Sakatlıklar ve formsuzluklar nedeniyle bir dönem parıl parıl parladığı Roma’da gözden düşen Cengiz Ünder, Marsilya’da kendini bulmuş ve taraftarların gözde oyuncularından biri olmuştu. 24 yaşındaki milli oyuncu, bu sezon Marsilya forması ile çıktığı maçlarda attığı goller ve yaptığı asistlerle sezonun en değerli isimlerinden biri olmuştu.

Bununla birlikte Teknik Direktör Jorge Sampaoli’nin de kulüpten ayrılmasından sonra Ünder adına artık başka bir macera başlayacak. Bu macerada sergileyeceği performans ve daha da önemlisi göstereceği direnç başarılı kanat oyuncusunun kariyerinde önemli kilometre taşlarından biri olabilir.