Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Kazanç Getiriyor

Bu sezonun başında zorunlu şartlı satın alma opsiyonuyla kiralık olarak gittiği Marsilya’da şahane bir performans gösteren ve taraftarların sevgilisi haline gelen Cengiz Ünder, basına yaptığı açıklamalarda Fransız temsilcisinde çok mutlu olduğunu ve burada forma giymeye devam etmek istediğini birçok kez dile getirdi. Basında yer alan haberlere göre eğer Marsilya’nın bonservisi almasıyla birlikte Başakşehir de bu transferden gelir elde edecek.

Marsilya’nın Transfer Yasağı

2021/2022 sezonunda İtalyan temsilcisi Roma’dan ayrılarak Fransa’nın yolunu tutan Cengiz Ünder, Marsilya’da gösterdiği performansla taraftarların sevgilisi olmayı başardı.

24 yaşındaki kanat oyuncusu hem attığı gollerle, hem takıma yaptığı katkıyla takımının en önemli isimlerinden birisi haline gelirken, kendisi de her seferinde Marsilya’da forma giymekten çok memnun olduğunu dile getirdi.

Bununla birlikte futbolseverlerin de bildiği üzere, Marsilya temsilcimizi zorunlu şartlı satın alma opsiyonlu olarak transfer etmiş ve bu şart Marsilya’nın küme düşmemesi olarak belirlenmişti. Fransız temsilcisi, Cengiz Ünder’in performansından çok memnun olduğu için oyuncunun bonservisini almak konusunda herhangi bir endişe duymuyordu. Ancak Papa Gueye konusunda yaşanan sıkıntılar işlerin rengini değiştirmişti.

Hatırlanacağı üzere Pape Gueye transferiyle alakalı usulsüzlük yaptığına karar verilen Marsilya’ya 2021/2022 sezonunun bitimiyle birlikte 2 dönemlik transfer yasağı getirilmiş ve bir miktar da tazminat ödemesine karar verilmişti. Bu konuyla alakalı o dönemden bu yana hiçbir gelişme basına yansıdı. Ancak oyuncunun bonservisinin alındığına dair de pek çok iddia basına yansıdı. Bu bağlamda medyada bu konuyla alakalı bir bilgi kirliliği yaşandığını belirtmek yanlış olmaz.

Başakşehir’e Piyango Vurabilir

Cengiz Ünder, Altınordu altyapısından yetiştikten sonra şu anda Trabzonspor’u yönetmekte olan Abdullah Avcı’nın o dönemki takımı Başakşehir’e transfer olmuştu. Cengiz’in Başakşehir’den Roma’ya transfer olduğu süreçte iki takım arasında yapılan anlaşmaya göre Roma’nın Cengiz Ünder’i bir başka takıma göndermesi durumunda Başakşehir takımına %20’lik pay vermesi gerekiyor.

Marsilya ile Roma arasında yapılan anlaşmaya göre Cengiz Ünder’in satın alma opsiyonu 8 milyon 400 bin Euro olarak belirlenmiş durumda. Bu da transferin gerçekleşmesi durumunda Roma’nın Cengiz Ünder’den elde ettiği gelirden 1 milyon 680 bin Euro bir ödemeyi Başakşehir’e yapması gerekiyor.

Türkiye’deki kurun dalgalanmasıyla birlikte daha da artan Euro kuruna bakıldığında Başakşehir’in Cengiz’in transferinden 25 milyon Türk Lirasına yakın bir gelir elde etmesi bekleniyor.

2017/2018 sezonunun başında 14 milyon 250 bin Euro karşılığında Roma’ya gönderdiği oyuncusundan bir kez daha gelir elde etme şansını yakalayan Başakşehir’in bu konuyla alakalı iki takımın arasında yaşanacak gelişmeleri takip ettiği iddia ediliyor.

Cengiz Ünder, bu sezon Marsilya forması ile çıktığı maçlarda çok değerli işler çıkartmış ve attığı goller, verdiği gol paslarıyla takımına büyük bir katkı sağlamıştı. 25 yaşına giren oyuncu artık kariyerinde çok daha iyi yöne doğru gidiyor.