Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Milli Takım İddiaları

Türkiye Milli Takımı’nın en önemli isimlerinden biri olan Cengiz Ünder, oyuna odaklı olduğu zaman neler yapabileceğini Portekiz karşısında atılan tek golde Burak Yılmaz’a verdiği şahane pasla kanıtlamıştı. Ay Yıldızlıların 3-1 mağlup olduğu maça dair tartışmaların süregeldiği bugünlerde STAR gazetesinde çok kritik bir haber yazıldı. Haberde yer alan iddialara göre Cengiz Ünder ve Burak Yılmaz, soyunma odasında Stefan Kuntz’a maçın taktiğiyle alakalı olarak serzenişte bulunmuşlardı. Sonrasında bu iddiaların gerçek olmadığı da birçok kanaldan ifade edilmişti.

Hoca Sensin

Bu sezon Marsilya formasıyla gösterdiği başarılı performansla kariyerinin en başarılı dönemlerini geçirmeye devam eden Cengiz Ünder, Türkiye Milli Takımı’nın da en önemli parçalarından birisi. Genç yaşına rağmen uzun bir süredir Milli Takımda forma giyen 24 yaşındaki oyuncunun takımın en ileri gelen isimlerinden biri olduğu biliniyor.

Milli Takımın Portekiz ile oynadığı Dünya Kupası Play-Off maçının yankıları ise hâlâ sürüyor. Burak Yılmaz’ın kaçırdığı penaltı nedeniyle eleştirilerin odağında olduğu maçla alakalı olarak en çok konuşulan durum ise takımın üçlü savunma formatında sahaya çıkmış olmasının yaptığı etkiydi.

Bu bağlamda ikiye bölünen futbolseverlerden bir kısmı mağlubiyetin üçlü savunmayla alakası olmadığını dile getirirken diğer kısmı da takımın alıştığı düzende oynamasının bu maçta galibiyeti getirebileceğini savunuyor.

Öte yandan 26 Mart tarihinde STAR gazetesinde yer alan iddialara göre Burak Yılmaz ve Cengiz Ünder de takımın alışkın olduğu düzende oynamasına dair düşüncenin içerisindelerdi. Öyle ki iddialara göre iki yıldız oyuncu soyunma odasında Stefan Kuntz’un yanına giderek hocaya saygısızlık etmek istemediklerini ancak takımın alışkın olduğu düzende oynamasının daha iyi olabileceğini ifade etmişlerdi.

Bununla birlikte maç sonu basın toplantısında konuya değinen Kuntz, soyunma odasında oyuncularına taktikten memnun olup olmadıklarını sorduğunu ve oyuncularının da herhangi bir problem hissetmediklerini dile getirmişti.

Lig Farksızdı

Bu sezon Fransa Ligue 1’de başarılı bir performans gösteren ve UEFA Konferans Ligi’nde de iyi işler çıkartan Marsilya’da genel tabloya rağmen zaman zaman işlerin pek de iyi gitmediğini söylemek gerekir.

Zira takım sezonun son haftalarında genel olarak çok ciddi bir form düşüşü yaşadı ve bu düşüşten Mavi Beyazlı formayı giyen temsilcimiz Cengiz Ünder de nasibini almıştı. Son haftalarda gösterdiği performansla ne yazık ki saç baş yolduran 24 yaşındaki oyuncu, Fransız futbolseverler ve futbol basını tarafından oldukça sert biçimde eleştirildi.

Özellikle geçtiğimiz haftalarda Marsilya’nın kendi sahasında oynadığı Clermont maçında kaçırdığı goller takımının da bozguna uğramasıyla birlikte daha da göze çarpan Cengiz Ünder, takımın genel durumuyla alakalı açıklamalarda bulunmuştu.

Hatırlanacağı üzere bu maçtan sonra Fransız temsilcisinin yıldız ismi Dimitri Payet, her zamanki sivri yapısının da etkisiyle özeleştiri minvalinde çok sert açıklamalarda bulunmuş, Fransız basınında da oyuncunun bazı takım arkadaşlarından memnun olmadığı yazılmıştı.

Gol hattının en uç bölgesinde forma giyen Milik daha rahat oynasın diye hiç sevmediği sol kanatta oynamak zorunda kalan Payet’in bir de Cengiz Ünder’in oyun tarzı nedeniyle sinirlendiği iddia edilmişti.