Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Asisti Türkiye’ye Yetmedi

Bu sezon Marsilya’da gösterdiği performansla Fransız taraftarları memnun ettiği kadar Türk taraftarları da Milli Takım adına heyecanlandıran Cengiz Ünder, 24 Mart tarihinde oynanan Portekiz maçında Ay Yıldızlı formayla sahadaydı. 24 yaşındaki yetenekli oyuncu en ideal oyununu oynamadığı maçta Burak Yılmaz’ın attığı golün pasını veren isim olmasına rağmen pek çok anda kendisinden beklenenleri yapamadı. Bununla birlikte Portekiz’de oynanan maç Türkiye adına çok dramatik bir şekilde 3-1 mağlubiyetle sona erdi ve Türkiye Dünya Kupası hayallerini bir sonraki turnuvaya bırakmak zorunda kaldı.

Yıkıcı Etki Bıraktı

Bu sezon Marsilya formasıyla gösterdiği performans sayesinde tekrardan yükselişe geçen Cengiz Ünder, Türkiye Milli Takımı’nın iyi olmadığı dönemlerde dahi takım adına fark yaratan oyunculardan biriydi.

Millilerimizin Dünya Kupası’na katılabilmek adına Portekiz ile oynadığı Play-Off müsabakasında da sahadaki yerini alan Cengiz Ünder, kendisinden beklenen performansı sergileyebildi demek yanlış olur. Portekiz’in çok kötü bir savunma performansı gösterdiği maçta Türkiye Milli Takımı özellikle orta sahada delici olamadığı için büyük problemler yaşadı ve ilk şutunu da 20’inci dakikada Cengiz Ünder ile çekebildi.

İlk yarı Portekiz’in 2-0 üstünlüğü ile sona ererken herkes bu durumun malumun ilan olduğunu düşünüyordu ancak ikinci yarıda gösterilen performans ve yaşanan olaylar tüm Türkiye’nin canını yaktı.

İkinci yarıda çok daha diri bir görüntüye kavuşan Türkiye’de Cengiz Ünder de Burak Yılmaz da daha hareketli bir oyun oynamaya başladılar. Cengiz Ünder’in final pasını verdiği çok güzel bir organizasyonla Portekiz karşısında 2-1’i bulan Kırmızı Beyazlı takım, maçın son dakikalarına doğru Enes Ünal’ın akıllıca hareketi sayesinde bir de penaltı kazandı.

Herkes Burak Yılmaz penaltıyı gole çevirecek diye düşünürken tecrübeli golcü çok kötü bir vuruş yaptı ve top direkten dışarıya çıktı. Maçın net bir şekilde kırılma anı olan bu andan sonra Milli takımımız moral olarak dibe vurdu ve Portekiz bir geçiş hücumunda bulduğu golle sahadan 3-1 galip ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte Cengiz Ünder ve diğer oyuncularımızın Dünya Kupası’nda yer alabilme ihtimali bir sonraki turnuvaya kaldı.

Sürpriz Sonuç

Maç sonunda soyunma odasına giden Türkiye Milli Takımı’nı yaşananlar kadar üzen bir diğer gelişme de İtalya ile Kuzey Makedonya arasında oynanan maçtan Kuzey Makedonya’nın galibiyetle ayrılması oldu.

Türkiye’nin Portekiz’i elediği takdirde son Avrupa Şampiyonu ile eşleşeceği tahmin ediliyordu ancak Kuzey Makedonya büyük bir sürprize imza atarak İtalya’yı eledi. Eğer Türkiye final aşamasına kalabilmiş olsaydı Makedonları kendi sahasında ağırlayacaktı.

Bununla birlikte sosyal medyada penaltıyı kaçıran Burak Yılmaz olmak üzere etkisiz performanslar sergileyen Cengiz Ünder, Hakan Çalhanoğlu ve diğer birçok oyuncu oldukça sert eleştirilere ve bazen de ne yazık ki hakaret içeren ifadelere maruz kalmanın üzüntüsünü yaşadılar.