Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Portekiz Performansı

Her ne kadar zor görünüyor olsa da Portekiz karşısına çıkılan maçtan alınacak bir galibiyetle Dünya Kupası’na gitme ihtimalinin farkında olan Cengiz Ünder ve Türkiye Milli Takımı ne yazık ki gayelerine eremediler ve Türkiye bir Dünya Kupası hayalini daha ertelemek zorunda kaldı. Öte yandan takımın genel olarak performansından memnun olmayan birçok futbolsever bulunduğu gibi Marsilya’nın yıldızı Cengiz Ünder’in de eleştirilere maruz kaldığını belirtmekte fayda var.

Var ile Yok Arası

Bu sezon Marsilya’da gösterdiği performansla Fransız futbolseverleri mutlu eden Cengiz Ünder, çok ciddi krizler yaşayan Türkiye Milli Takımı’nda da genel olarak istikrarlı bir performans sergilediği için alkış toplayan oyunculardan biriydi.

Genç yaşına rağmen çok uzun bir süreden bu yana Milli Takım formasını terleten 24 yaşındaki oyuncunun bu tecrübesi ve oyun aklı Portekiz ile oynanan Dünya Kupası Play-Off maçında da Ay Yıldızlı takımın en büyük güçlerinden biri olarak görülüyordu.

Hele ki Portekiz’in savunmasındaki oyuncuların çeşitli sebeplerle birer birer kadrodan çıkarılmasından sonra bu bağlamda Cengiz Ünder’in yapabileceklerine dair bir heyecan oluşmuştu. Ancak Portekiz karşısında oynanan müsabakanın özellikle ilk yarısında sahada çok silik bir Cengiz Ünder vardı.

Takımın en büyük hücum güçlerinden biri olan 24 yaşındaki yetenekli oyuncunun maç boyunca aksayan orta saha nedeniyle istenilen performansı sergilemek konusunda eksik kaldığı kesin. Bununla birlikte ikinci yarıya bakıldığı zaman çok daha kıpırdanmış bir Cengiz Ünder ve onunla birlikte daha da mobil bir hale gelen Burak Yılmaz vardı.

Nitekim Türkiye’nin tek golü de bu ikilinin güzel işbirliğiyle geldi ancak bu gol Portekiz karşısında kazanabilmemiz adına yardımcı olmadı.

Alternatif Plan

Öte yandan Türkiye’nin bir de penaltı kaçırarak Portekiz karşısında dramatik bir şekilde elenmesi medyada da yankı buldu. Özellikle Kuzey Makedonya’nın İtalya karşısında tarihi bir galibiyete imza atmış olmasıyla birlikte kaçan balığın büyük olduğuna dair bir kanaat oluştu.

Bu maçın yorumlandığı programlardan birisinde ortaya atılan fikirlerden birisi de oldukça ilginç ve değerlendirilebilir bir fikir olarak nitelendirilebilir. NTVSPOR’da yapılan xF programında Emek Ege, Nebil Evren ve Murat Kosova arasında geçen konuşmada Cengiz Ünder’in maç boyu tartışmalara neden olan Berkan Kutlu’nun yerinde sol kanat beki olarak kullanılması fikri tartışıldı.

Gerçekten de Marsilya’ya gittiği ilk dönemde Jorge Sampaoli tarafından bu bölgede değerlendirilen Cengiz Ünder’in göstereceği performans bu bölgede ilk kez forma giyen Berkan Kutlu’ya göre çok daha iyi olabilirdi.

Pek tabii futbolun bir diğer kendine has tarafı da senaryonun sonuçtan sonra oluşturulabiliyor olması. Bu bağlamda Berkan Kutlu sol kanat bekinde şahane bir performans gösterip bir de Portekiz karşısında turu getirmiş olsa genel kanaat Stefan Kuntz’un bir taktiksel deha olduğu üzerine oluşacaktı.

Bu bağlamda Cengiz ile alakalı bu fikir ileriki maçlarda değerlendirilebilir.