Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Taktikten Memnun Değil

Türkiye Milli Takımı’nın en önemli isimlerinden biri olan Cengiz Ünder, oyuna odaklı olduğu zaman neler yapabileceğini Portekiz karşısında atılan tek golde Burak Yılmaz’a verdiği şahane pasla kanıtlamıştı. Ay Yıldızlıların 3-1 mağlup olduğu maça dair tartışmaların süregeldiği bugünlerde STAR gazetesinde çok kritik bir haber yazıldı. Haberde yer alan iddialara göre Cengiz Ünder ve Burak Yılmaz, soyunma odasında Stefan Kuntz’a maçın taktiğiyle alakalı olarak serzenişte bulundular.

Hoca Sensin

Bu sezon Marsilya formasıyla gösterdiği başarılı performansla kariyerinin en başarılı dönemlerini geçirmeye devam eden Cengiz Ünder, Türkiye Milli Takımı’nın da en önemli parçalarından birisi. Genç yaşına rağmen uzun bir süredir Milli Takımda forma giyen 24 yaşındaki oyuncunun takımın en ileri gelen isimlerinden biri olduğu biliniyor.

Milli Takımın Portekiz ile oynadığı Dünya Kupası Play-Off maçının yankıları ise hâlâ sürüyor. Burak Yılmaz’ın kaçırdığı penaltı nedeniyle eleştirilerin odağında olduğu maçla alakalı olarak en çok konuşulan durum ise takımın üçlü savunma formatında sahaya çıkmış olmasının yaptığı etki.

Bu bağlamda ikiye bölünen futbolseverlerden bir kısmı mağlubiyetin üçlü savunmayla alakası olmadığını dile getirirken diğer kısmı da takımın alıştığı düzende oynamasının bu maçta galibiyeti getirebileceğini savunuyor.

Öte yandan 26 Mart tarihinde STAR gazetesinde yer alan iddialara göre Burak Yılmaz ve Cengiz Ünder de takımın alışkın olduğu düzende oynamasına dair düşüncenin içerisindelermiş. Öyle ki iddialara göre iki yıldız oyuncu soyunma odasında Stefan Kuntz’un yanına giderek hocaya saygısızlık etmek istemediklerini ancak takımın alışkın olduğu düzende oynamasının daha iyi olabileceğini ifade etmişler.

Bununla birlikte maç sonu basın toplantısında konuya değinen Kuntz, soyunma odasında oyuncularına taktikten memnun olup olmadıklarını sorduğunu ve oyuncularının da herhangi bir problem hissetmediklerini dile getirmişti.

Rakip Çizme

Portekiz maçı bir şekilde geride kaldı ve Türkiye bir Dünya Kupası hayalini daha ertelemek zorunda kaldı. Bununla birlikte bu maçın bu kadar yankı uyandırması aslında biraz da maç içi gelişmelerden kaynaklıydı.

Ancak olan oldu ve artık tüm takımın önüne bakması gerekiyor. EURO2020’de oynanan ilk maçta İtalya’ya mağlup olan Ay Yıldızlı takım, çok ciddi bir kırılmayı yaratan Gök Mavili takımla bu sefer hazırlık maçında karşı karşıya geliyor.

Konya’da oynanacak maçta kimlerin oynayacağına dair herhangi bir bilgi yok. Bununla birlikte takımın ilk maçta forma giymeyen veya az süre bulan oyuncuları da içermesine dair bir beklenti bulunuyor. Bu bağlamda Cengiz Ünder de yorgunluk durumuna göre ilk 11’de başlayabilir ancak yedek kulübesinde oyuna başlaması da hiç kimseyi şaşırtmamalı.

Bu maçtan sonra dağılacak olan Milli Takım kadrosu, bir sonraki toplantıya kadar kendi kulüplerinde en iyi performansı göstermek ve bir sonraki aday kadroya ve maç kadrosuna seçilmek adına çaba gösterecekler.