Cengiz Ünder

Roma Cengiz Ünder’de Dünden Razı

Bu sezon İtalyan temsilcisi Roma’dan Fransız temsilcisi Marsilya’ya transfer olan Cengiz Ünder ile alakalı basına yansıyan son haberler oldukça dikkat çekici. Oyuncunun zorunlu satın alma opsiyonuyla kiralanmış olmasına rağmen Roma’ya geri dönebileceğine dair haberler çıktıktan sonra yaşanan gelişmelerde Roma’nın Cengiz Ünder ve başka kiralık oyuncularını elden çıkarabilmek adına hesaplamalar yaptığı iddia ediliyor. Basında yer alan haberlere göre gelecek sezona daha iddialı başlamak adına bu sezon iyi bir bütçe kurmak isteyen Roma, Cengiz Ünder ile alakalı olarak Marsilya’dan teklif bekliyor.

Ayrılık Vakti

Bu sezon Roma’dan Marsilya’ya zorunlu şartlı satın alma opsiyonuyla kiralık olarak gönderilen Cengiz Ünder, Fransız temsilcisinde gösterdiği performansla birlikte yükselişe geçti.

Marsilya’nın en değerli oyuncularından biri haline gelen 24 yaşındaki oyuncu attığı goller ve hücum etkinliği sayesinde Fransız taraftarların sevgilisi oldu. Öte yandan zaman zaman düşüşler de yaşayan Cengiz medyanın çok daha ilgili olduğu bir isim durumunda ve her gün bir başka haberde ismi geçiyor.

Basında yer alan son haberler yetenekli oyuncunun Roma’ya dönmek konusunda herhangi bir sıkıntısı olmadığı yönündeydi. Ancak bu haberlerden sonra yaşanan gelişmeler Roma’nın Cengiz ile aynı fikirde olmadığını ortaya koydu.

Zira bu sezon Jose Mourinho ile inişli çıkışlı bir performans sergileyen İtalyan temsilcisi, gelecek sezon Portekizli teknik direktörünün eline daha iyi bir kadro verebilmek için bütçe oluşturmaya çalışıyor. Bu bütçeyi oluşturabilmek adına Cengiz gibi kiralık gönderdiği oyuncularına teklif gelmesini bekleyen İtalyan temsilcisinde Marsilya’dan gelecek teklifin kabul edilmesi bekleniyor.

Cengiz Ünder bu sezonun başında Roma’dan Marsilya’ya kiralık olarak transfer olurken sözleşmeye zorunlu opsiyon konulmuştu. Marsilya kümede kaldığı takdirde oyuncuyu kadrosuna eklemek zorunda olduğu için Cengiz Ünder sezon sonunda 8 milyon 400 bin Euro bonservis bedeli karşılığında Fransız takımının tapulu oyuncusu olacak.

Değerinin Altında

Bu transfer gerçekleştikten sonra anlaşmanın 3 tarafı adına da oldukça ideal şartlar oluşacak. Cengiz Ünder Marsilya’da oynamaktan, Marsilya’da Cengiz Ünder’in performansından oldukça mutlu. Bu bağlamda iki tarafın da birbirlerine olan saygı ve sevgisinin gelecek sezonlar adına umut verici olduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

Öte yandan Roma da 8 milyon 400 bin Euro gibi bir bonservis bedeli elde edecek. Bu bedel Cengiz gibi bir oyuncu adına düşük görülebilir ancak 24 yaşındaki oyuncunun İtalyan temsilcisindeki son dönemleri sakatlıklarla boğuşarak geçti.

Büyük ölçüde gözünden düşen ve gelecek sezonlar adına da kullanmayı planlamadığı bir oyuncudan gayet yeterli bir gelir elde edecek olan Roma da bu bağlamda kurmak istediği bütçeye kavuşabilir. Üstelik Cengiz Ünder geldiğinde genç bir oyuncu olarak İtalyan temsilcisinde gerçekten iyi bir performans sergilemiş ve takıma birçok kez maç da kazandırmış olduğu için iyi anılar bırakmış olacak.