Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Kendine Hayran Bıraktı

Bu sezon Marsilya forması altında gösterdiği başarılı performansla kariyerinde yeniden yükselişe geçen Cengiz Ünder, aynı zamanda Türkiye Milli Takımı’nın da en önemli parçalarından birisi. Portekiz karşısında oynanan Dünya Kupası Play-Off maçında yaptığı güzel asistten sonra hazırlık maçında kozların paylaşıldığı İtalya kalesine de güzel bir gol atan Ünder’in bu performansı uluslararası basının gündemine oturdu.

Sersemleten Oyuncu

Bu sezon Fransız temsilcisi Marsilya’ya transfer olduktan sonra kariyerinin en iyi dönemlerinden birini geçirmeye devam eden Cengiz Ünder, hem bizleri hem de Avrupa basınını kendine hayran bırakmaktan vazgeçmiyor.

Milli oyuncu, Türkiye’nin Portekiz ile oynadığı Dünya Kupası Play-Off eleme maçında Burak Yılmaz’ın attığı golün pasını veren isimdi. Bu maçta Türkiye kaybetti ve Dünya Kupası şansını bir sonraki turnuvaya bıraktı.

Öte yandan Cengiz Ünder’in kendini hatırlattığı maç ise Konya’da İtalya ile oynanan hazırlık maçıydı. İtalyanlar karşısında oynanan maçın daha 4’üncü dakikasında sahneye çıkan Cengiz Ünder attığı golle İtalya’yı serseme çevirdi.

Maç boyunca gösterdiği performansla sahanın en iyi isimlerinden biri olan 24 yaşındaki oyuncunun bu performansı maçtan sonra bilhassa Fransız basınının gündemindeydi. Fransızların ünlü gazetesi L’Equipe tarafından manşete taşınan Cengiz Ünder’e Fransız gazete methiyeler dizdi.

Yetenekli oyuncunun İtalya kalecisi Gianluigi Donnaruma’yı sersemlettiğini dile getirerek esprili bir dille gole yaklaşan L’Equipe’nin bu övgüsünden başka Cengiz Ünder’e hayran olan bir başka isim daha vardı.

Eski Dost

Bir dönem Galatasaray’da teknik direktörlük yapan ve taraftarların sevdiği teknik adamlardan biri olan Roberto Mancini, uzun bir süredir İtalya Milli Takımı’nın teknik direktörlüğünü yapıyor.

Türkiye’nin hezimete uğradığı EURO2020’yi kazanan takımın teknik direktörü olan İtalyan teknik adam, maçtan sonra yaptığı açıklamalarda Türkiye’ye olan sevgisini öne çıkardığı kadar Cengiz Ünder’in performansına duyduğu hayranlığı anlatmaktan da kendini alıkoyamadı.

Cengiz Ünder’in kendisini etkilediğini dile getiren Mancini, takımındaki oyuncuların böyle bir takıma karşı oynadıkları için çok şanslı olduklarını ifade etti. Türkiye’de çok güzel anıları olduğundan bahseden Mancini, Galatasaray dönemlerinden söz etti.

Cengiz Ünder her ne kadar iki maç da kaybedilmiş olsa da Portekiz ve İtalya karşısında Ay-Yıldızlı takım adına ne kadar önemli bir hücum silahı olduğunu hatırlattı. Bir gol ve bir asist ile tamamladığı milli maçlarda zaman zaman saha içinde kaybolsa da Cengiz’in kıymeti oldukça büyük.

Bununla birlikte bazı futbolseverler, Cengiz’in attığı golde arkada yer alan Dorukhan Toköz’ün daha Cengiz gol atmadan kollarını kaldırıp gol sevinci yaşamaya başlamasına dikkat çektiler. Oyuncuların birbirlerine duyduğu güvenden ve Cengiz’in bitiriciliğinden bahsedilen bu anlarda gerçekten Dorukhan’ın uzun bir süre boyunca arkadaşının atacağı gole sevinmeye hazırlandığı görülüyor.

Milli Takım arasının sonuçlanmasıyla birlikte 24 yaşındaki oyuncuyu artık Marsilya’da zorlu bir maraton bekliyor olacak.