Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Takımı Tanıdık Hoca Karşısında

Son maçlarda attığı gollerle eski formuna tekrardan kavuştuğuna dair sinyalleri vermeye başlayan Cengiz Ünder, önce Brest sonra da Basel karşısında rakip fileleri havalandırarak Marsilya’nın başarısına katkı sağlamıştı. Fransız basının gündemine oturmayı başaran 24 yaşındaki yıldızın takımı 20 Mart günü oynanacak maçta geçtiğimiz sezon Burak Yılmaz, Zeki Çelik gibi temsilcilerimizin formasını giydiği Lille’in teknik direktörlüğünü yapan Christophe Galtier’in takımı Nice ile karşı karşıya gelecek.

Tanıdık Sima

Bu sezon Marsilya formasıyla gösterdiği başarılı performans sayesinde hem kendisini bir kez daha kanıtlayan hem de kariyer rekorunu kıran Cengiz Ünder, son maçlarda rakip filelere sıraladığı goller sayesinde Fransız taraftarların tekrardan gözüne girdi.

Milli oyuncunun takımına yaptığı hatırı sayılır katkı artık Cengiz’in iyiden iyiye yıldız bir oyuncu olarak nitelendirilmesine yardımcı olurken 24 yaşındaki yetenekli kanat oyuncusunun bu sıfatı hak ettiğini de söylemek gerek.

Bununla birlikte sezonun geri kalanında Ligue 1’i en iyi konumda bitirmeyi hedefleyen Marsilya, 20 Mart tarihinde Türk futbolseverler adına çok tanıdık bir maça çıkacak. Cengiz Ünder ve arkadaşları kendi sahalarında geçtiğimiz sezon diğer temsilcilerimizin formasını giydiği Lille’de şampiyonluğun mimarını yapan teknik direktör Christophe Galtier’in takımı Nice’i konuk edecek.

Bu maçta Cengiz Ünder ve arkadaşlarından bazıları yedek kulübesinde oturabilirler. Zira takım sadece birkaç gün öncesinde İsviçre’de zorlu bir maç oynadı ve o maçın yorgunluğunu atamayan bazı oyuncular olabilir. Bununla birlikte takımın yıldızı Dimitri Payet’in sakatlığı nedeniyle forma giyememesi oldukça muhtemel gözüküyor.

Sezonun ilk yarısında oynanan maçta Nice Marsilya’ya çok ağır bir darbe vurmuş ve sahadan 4-1 gibi bir skorla ayrılmıştı.

Türkleri Seven

Cengiz Ünder’in Marsilya’da gösterdiği performans gibi geçen sezon Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı, Zeki Çelik gibi oyuncularımızın formasını giydiği Lille’nin aldığı şampiyonluğun da Fransız taraftarlarda oyuncularımıza karşı bir sempati yarattığını belirtmek yanlış olmaz.

O şampiyonluğun mimarı olan Christophe Galtier idealleri gereği takımdan ayrıldı ve Nice takımının başına geçti. Bununla birlikte başarılı teknik adamın Türk oyunculara olan ilgisi hiç azalmadı.

Sezon başından bu yana Beşiktaş kalecisi Ersin Destanoğlu ve Galatasaray’ın yetenekli kanat oyuncusu Kerem Aktürkoğlu ile ilgili basına yansıyan transfer haberlerinde bir şekilde Galtier’in veya Nice’in adı geçiyor.

Bu bağlamda 55 yaşındaki teknik adamın Türk futbolcuları idare edebilmek konusundaki maharetine ve oyuncularının da takımlarına olan bağlılığına duyduğu güvenin öne çıkarılması gerekiyor. Galtier Nice takımında da iyi bir iş çıkardı ve bu maç 2’incilik mücadelesi anlamında çok büyük önem taşıyor.

Zira Marsilya ile Nice arasında şu an ne averaj ne de puan açısından bir fark yok. Bununla birlikte Marsilya 2’inci Nice 3’üncü sırada yer alıyor. İki takım arasındaki farkın Nice lehine dönmemesi adına Marsilya’nın bu maçtan kesin olarak galip ayrılması gerekiyor.