Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’e Benzetilen Oyuncu

Bir zamanlar  Altınordu altyapısından yetişen yetenekli çocuk olarak görülen ve gösterdiği performansla birlikte Avrupa’ya kapağını atan Cengiz Ünder, bu sezon Fransa’da Marsilya formasıyla başarılı bir dönem geçiriyor. Her ne kadar Türkiye’de genç sayılıyor olsa da Cengiz artık 24 yaşında bir oyuncu ve oyun yapısıyla birlikte kendini gösteren bir oyuncu olması yeni Cengiz Ünder arayışlarını veya benzetmelerini beraberinde getiriyor. Avrupa basınında Cengiz Ünder’e benzetilen son isim ise yine Türkiye’den bir isim olan Kerem Aktürkoğlu.

Başarılı Performanslar

Bu sezon Fransız temsilcisi Marsilya’da gösterdiği başarılı performansla birlikte kendisini tekrardan kanıtlayan Cengiz Ünder, artık belirli bir tecrübeyi yaşadı. Roma, Leicester City ve şimdi de Marsilya gibi farklı Avrupa ülkelerinin başaltı takımlarında birçok farklı organizasyonda sahneye çıkan Ünder bu bağlamda ciddi bir tecrübeye sahip.

Bununla birlikte Cengiz’in gittiği takımlarda fark yaratıyor olması hangi kulüpte forma giyiyorsa o takımın Türkiye pazarına daha da dikkatli bakmasını sağlıyor. Örneğin Marsilya uzun bir süreden bu yana Türkiye’de gözlemci bulunduruyor ve Mavi Beyazlı takımın bu alışkanlığını Cengiz’in transferinden duyduğu memnuniyetten kaynaklandığı biliniyor.

Bununla birlikte son zamanlarda Avrupa’nın gündeminde yer alan Türk oyuncu Cengiz Ünder değil. Galatasaray formasıyla şahane bir sezon geçiren ve UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Barcelona karşısında çok iyi bir iş çıkartan Kerem Aktürkoğlu son zamanlarda en revaçta isimlerden birisi.

Barcelona teknik direktörü Xavi’nin de yeteneklerini öne çıkarttığı oyuncu, Süper Lig’in 29’uncu haftasında oynanan Beşiktaş derbisinde attığı 2 golle Sarı Kırmızılı takıma 3 puanı getiren oyuncu oldu. Bununla birlikte 17 Mart Perşembe günü Barcelona ile İstanbul’da oynanacak maçta da Galatasaray’ın en büyük silahı olacak.

Avrupa’ya Transfer

Bu sezon Galatasaray’da gösterdiği performans Kerem Aktürkoğlu’nu seneye Avrupa’da izleme ihtimalimizi her geçen gün daha da arttırıyor.

Tıpkı Cengiz Ünder gibi en üst seviyede kendisini gösterdiği anda Avrupa kulüplerinin radarına girmeyi başaran Kerem, birçok Avrupa takımı tarafından çok yakın bir şekilde takip ediliyor. Her maç farklı bir kulübün gözlemcisi tarafından izlendiği iddia edilen oyuncunun bu performansının takdire şayan olduğunu dile getirmekte fayda var.

Nitekim hatırlanacağı üzere Cengiz’in şahane bir performans sergilediği Marsilya takımı da Kerem’in peşinde olan takımlar arasına yazılmıştı. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde gelen açıklamalarda Kerem’e resmi olmayan bir ilginin bulunduğu ancak Galatasaray’a yıldız oyuncusuyla alakalı bir teklif gelmediği belirtilmişti.

Avrupa’da forma giyen oyuncularımız bizi her geçen dönemde daha da fazla gururlandırıyorlar. Fransa’da Marsilya’da forma giyebiliyor ve fark yaratabiliyor olmak her yiğidin harcı değil ama Cengiz Ünder bunu çok kolay bir işmiş gibi gösterebiliyor. Bir diğer Fransız temsilcisi Lille’de forma giyen oyuncularımız ve Avrupa’da yer alan diğer isimler bizleri umutlandırıyorlar.