Cengiz Ünder

Cengiz Ünder’in Kariyer Sezonu

Sezon başında zorunlu şartlı satın alma opsiyonuyla kiralık olarak Marsilya’ya transfer olan Cengiz Ünder, son haftalarda formsuz olması nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Bununla birlikte oyuncunun sezonun genel olarak gösterdiği performans o kadar iyiydi ki oynanan son maçta attığı gol 24 yaşındaki yetenekli oyuncunun kariyerindeki en golcü sezonunu Marsilya’da yaşamasını sağladı.

Cepten Yiyen

Bu sezon Fransız temsilcisi Marsilya’da gösterdiği performans ve sağladığı katkı sayesinde Fransız taraftarların en sevdiği oyunculardan biri haline gelen Cengiz Ünder adına işler son dönemde pek de yolunda gitmiyordu.

Marsilya’nın genel olarak formsuzluk çektiği dönemde ne yazık ki takımın bu durumundan sıyrılamayan 24 yaşındaki oyuncu da eleştirilerin odağı olmuştu. Bununla birlikte Marsilya kendine gelince Cengiz Ünder de toparlanma emareleri gösterdi.

Fransa Ligue 1’de 3 maçtır kazanamadıktan sonra deplasmanda misafir olduğu Brest’i 4-1 ile geçerek hasrete son veren Marsilya’da 82’inci dakikada oyuna giren Cengiz Ünder, attığı golle skoru da tescil etmeyi başarmıştı.

Bu golle birlikte sezon içerisindeki 10’uncu golünü atan 24 yaşındaki milli oyuncu, kariyerinde bir rekor kırdı ve en çok gol attığı sezonu 2021/2022 sezonu olarak güncelledi. Bu başarısıyla birlikte tekrardan gündeme gelen Cengiz Ünder’in buna rağmen hâlâ daha sezonun ilk yarısında gösterdiği performansa yaklaşabilmesi adına biraz daha mesafe kat etmesi gerektiğini dile getirmek yanlış olmaz.

Gollerin Dağılımı

Marsilya’nın 3 maçta 7 puan topladığı ve 8 gol attığı ilk 3 Ligue 1 maçının 3’ünde de rakip fileleri havalandırmayı başaran Cengiz Ünder’in bu performansı Fransız basınına da yansımıştı.

Montpeiller, Bordeaux ve Saint Etienne karşısında atılan gollerden sonra bir süre sessiz kalan Cengiz Ünder, 12’inci haftada oynanan Clermont maçında da gol sevinci yaşamış ve attığı tek gol takımına 3 puanı getirmişti.

Cengiz Ünder’in attığı en önemli gol ise 20’inci haftada oynanan Bordeaux maçında attığı goldü. 40 yılı aşkın bir süredir Bordeaux deplasmanında kazanamayan Marsilya, milli oyuncumuzun attığı tek golle Bordeaux deplasmanından 3 puanla dönmüştü. Bu golle birlikte nesilden nesle aktarılan kötü hatırayı da yok eden Marsilya’da taraftarlar Cengiz için ayrıca bir koreografi dahi hazırlamışlardı.

Bu maçtan sonra Lille ile oynanan maçta da rakip fileleri sarsan Cengiz, Angers karşısında 5-2 kazanılan maçta da 1 gol ve 1 asistlik katkı sağlamıştı. Brest deplasmanında bulduğu 8 dakikalık süre içerisine golü sıkıştıran Cengiz Ünder’in Ligue 1’de oynadığı 23 maçta 8 golü ve 1 asisti bulunuyor.

Yıldız oyuncu UEFA Avrupa Ligi’nde Galatasaray ile aynı grupta yer alan takımını 2’inciliğe taşımak için uğraştıysa da yeterli olamadı. UEFA Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde toplamda 8 maça çıkan 24 yaşındaki yetenekli sağ kanat, bu maçlarda 1 gol ve 2 asistlik katkı sağladı.