Cengiz Ünder

Cengiz Ünder ve Takımı Brest Deplasmanında

Son haftalarda gösterdiği performanslar nedeniyle oldukça ciddi eleştirilere maruz kalan temsilcimiz Cengiz Ünder ve takımı Marsilya, Fransa Ligue 1’in 28’inci haftasında Stade Brestois veya Brest olarak da anılan rakibine konuk oluyor. Mavi Beyazlı ekibin son 3 lig maçının hiçbirini kazanamadığı düşünüldüğünde kötü gidişatın durdurulabilmesi adına bu maç önemli olacak gibi görünüyor.

Kötü Gidişat

Bu sezon Fransa Ligue 1’de iyi bir derece elde etmek isteyen Marsilya, son haftalarda gösterdiği kötü performans nedeniyle taraftarını üzdü. Cengiz Ünder’in formasını giydiği Fransız temsilcisi, Paris Saint Germain’in arkasında 2’inci sırada yer alırken oldukça avantajlı bir konumdaydı ancak oynadığı son 3 maçtan da puan kaybıyla ayrılınca işin rengi bir hayli değişti.

Clermont karşısında beklenilmedik bir mağlubiyet alan Mavi Beyazlı ekip, kendi sahasında konuk ettiği Troyes ile de 1-1 berabere kaldı. Bu maçtan sonra eski günlerini arayan Monaco’ya tam anlamıyla o günleri hatırlatan bir şekilde 1-0 mağlup olan Marsilya, 3’üncü sıraya kadar gerilemekten kurtulamadı.

Bu süreçte milli oyuncumuz Cengiz Ünder adına da oldukça sıkıntılı doneler vardı. Özellikle Clermont karşısında kaçırılan goller nedeniyle Fransız basını Cengiz’i yerden yere vururken Dimitri Payet de isim vermeden 24 yaşındaki takım arkadaşını eleştirdi.

Bu kötü gidişatı ve tepede dolanan kara bulutları dağıtmak isteyen Marsilya, 13 Mart günü oynanacak maçta Brest’in konuğu olacak. İki takım sezonun ilk yarısında Marsilya’nın sahasında karşı karşıya gelmiş ve Brest 2-1 galip gelmişti.

O maçta Cengiz Ünder 57’inci dakikada oyuna girmiş ancak pek olumlu bir etki yaratamamıştı.

Durum Değerlendirmesi

Cengiz Ünder, Marsilya Başkanının bonservisini alacaklarını dile getirmesiyle birlikte artık motivasyonunu arttıracak bir kaynak bulmuş olmalı. Zira 24 yaşındaki oyuncu kariyerinde birçok kez yaşadığı gibi yine form düşüklüğü yaşıyor ve bu normal bir durum ancak Cengiz Ünder’in problemi bu sürecin içerisinden çıkarken çok zorlanıyor olması.

Yetenekli kanat bir iki maç kötü oynamaya başladığı zaman ciddi kırılmalar geçiriyor ve bu durum her maçta daha da geriye gitmesine neden oluyor. Benzer durumlar sakatlıklar yaşadığı Roma’da da hiç iyi geçmediğini dile getirdiği Leicester City’de de yaşanmıştı.

Dimitri Payet’in eleştirilerinde haksız taraflar var mıydı bunları değerlendirmek takımın kendi dinamikleriyle alakalı ancak dışarıdan bakıldığı zaman pek de haksız sayılmaz. Takım sezonun ilk yarısında gösterdiği performanstan sonra belirli bir kibre kapıldığı ve kendini dev aynasında gördüğünü dile getirmek gerçekten yanlış değil.

Bununla birlikte Cengiz Ünder adına da durumun toparlanabilmesi adına biraz daha motive olması gerektiği kesin. Başkanın açıklamalarıyla birlikte mutlu olduğu yerde kalacağı kesinleşen Cengiz Ünder, artık sezonun geri kalanında hem Avrupa macerasında hem de lig macerasında takıma ilk katıldığı günlerdekine benzer katkıları sağlamalı.