Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Kışı Kötü Geçirdi

Bu sezonun başında Roma’dan Fransız temsilcisi Marsilya’ya zorunlu şartlı satın alma opsiyonuyla kiralık olarak transfer olan Cengiz Ünder, geride kalan sezonda en iyi olmayan dönemlerinden birini Şubat ayında geçirdi. Skora yine katkı sağlamış olsa da aldığı sürelerde azalmaya gidilen Cengiz Ünder ile alakalı olarak takım içerisinde problem yaşadığına dair iddialarda basında yer alan haberleri süslemişti.

İstenmeyen Performans

Bu sezon Fransa temsilcisi Marsilya’da uzun bir aradan sonra tekrar iyi performanslar gösteren ve Mavi Beyazlı takımın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen Cengiz Ünder, Şubat ayında oynadığı maçlarda iyi bir performans sergileyemedi.

Marsilya ile birlikte UEFA Konferans Ligi, Ligue 1 ve Fransa Kupası olmak üzere 3 farklı alanda 8 maça çıkan Cengiz Ünder’in aldığı süreler Şubat ayında bir hayli düştü.

Konferans Ligi’nde Azerbaycan temsilcisi Karabağ ile eşleşen Marsilya, 2 ayaklı turun iki maçında da 3’er gollük galibiyetler aldı. Temsilcimiz Cengiz Ünder bu maçlarda 50 dakika ortalamayla süre aldı. İkinci maçta atılan gollerden birinde asisti yapan oyuncu olan Cengiz Ünder için ayın bu tarafı kabul edilebilirdi.

Ligue 1’e bakılacak olduğunda ise hem Marsilya hem de Cengiz Ünder adına iç açıcı bir tablo olmadığını belirtmek gerekir. Temsilcimiz, Olimpik Lyon ile oynanan ve 2-1 mağlup olunan maçta 86 dakika sahada kaldı ve etkisiz bir performans sergiledi.

Bu maçtan 3 gün sonra oynanan ve 5-2 kazanılan Angers maçında oyuna sonradan girmesine rağmen 26 dakika içerisinde 1 gol ve 1 asist üreten Cengiz Ünder adına Şubat ayının en iyi maçı da zaten Angers maçıydı.

Metz karşısında oynanan maçta sadece 11 dakika süre alan 24 yaşındaki başarılı oyuncu herhangi bir skor katkısı sağlayamadı.

Çöküş

Bununla birlikte Cengiz Ünder adına çok kötü geçen 3 maç da yine Şubat ayında oynandı. Fransa Ligue 1’de kümede kalma mücadelesi veren Clermont’u kendi sahasında konuk eden Marsilya, sahadan 2-0’lık şok bir mağlubiyetle ayrılmıştı.

Bu maçtan sonra basının ve taraftarların eleştiri oklarının hedefi haline gelen Cengiz Ünder’i eleştirenler sadece bu gruplar da değillerdi.

Cengiz Ünder’in ismini vermeden takım arkadaşlarının tamamı adına konuşan Marsilya’nın tecrübeli oyuncusu Dimitri Payet, maçtan sonra yaptığı açıklamalarda açtı ağzını yumdu gözünü.

Takımıyla alakalı olarak çok sert açıklamalarda bulunan Fransız oyuncunun Cengiz Ünder ve Arkadiusz Milik’in performanslarından ve sol kanatta oynamak zorunda kalmasından çok rahatsız olduğuna dair iddialar basında yer almıştı.

Cengiz Ünder, Fransa Kupası’nda hezimete uğranan Nice maçında ve Şubat ayının son maçı olan Troyes maçında da sahada yer alan isimlerden biriydi. Oyuncunun kendi ortalamasına yakın süreler aldığı maçlardan çıkan kötü sonuçlar da bu nedenle biraz Cengiz Ünder’den kaynaklıymış gibi göründü.